Астрофизици от САЩ оцениха вероятността за възникване на високоразвита цивилизация на потенциално годна за живот екзопланета, както и броя на възможните такива светове във Вселената.
Главният извод е следният – човешката цивилизация е уникална в наблюдаваната част от Вселената само тогава, когато вероятността за възникване на разумен живот на подходяща за това екзопланета е равна на десет на минус 22 в степен.

 

Ако предположим, че човешката цивилизация не е уникална в Космоса, а вероятността за зараждане на разумен живот на годна за целта екзопланета е равна на 10 на -12 степен, то в момента във Вселената може да съществуват около десет милиарда разумни светове.
До този извод учените са стигнали, модифицирайки уравнението на Франсис Дрейк с оглед на откритите до момента екзопланети. Съотношението на Дрейк представлява равенство, от едната страна на което се намира произведението на седем множителя, а от другата - броят на извънземните цивилизации.

Астрофизиците са заменили седемте множителя в уравнението на Дрейк със само два. Първият описва броя на обитаемите планети в даден обем от Вселената, а вторият – вероятността за възникване на разумна цивилизация на подходящата за това планета. Този подход не предполага използването на информация за времето на живот на цивилизацията.
Ако използваните от учените оценки са коректни, то по-скоро човечеството е единствената разумна цивилизация в Млечния път – старите светове вече са загинали, а новите ще възникнат след като човечеството е изчезнало (или запознанството с тях ще изисква твърде дълго съществуване на човечеството).