Докато нетърпеливо чакам първия Max-Q модел да кацне при мен, имах удоволствието да тествам Asus ROG Strix GL502 - новата ревизия на 15.6-инчовия лаптоп на ASUS от специализираната поддивизия на геймърския им бранд Republic of Gamers - Strix, чийто фокус е разработването на машини, компоненти и периферия за почитателите на състезателния гейминг. Философията на лейбъла е “На ръба”, видима както при компонентите й, които са оптимизирани да работят на максималния си капацитет, така и при избухналата като дизайн периферия, която е дефиницията на over the top продукт - нещо, което със сигрност ще се хареса на сериозна част от геймърите. Колкото до лаптопите Strix, освен че в тях откриваме чаркове, които сме свикнали да виждаме в 17-инчови машини, а не в 15-ки, те идват и с мощна охлаждаща система, висококачествен дисплей, удобна клавиатура и силно аудио.

Както виждате, поне на теория Strix GL502 трябва да предоставя всичко необходимо за един запален геймър. Особено след като вече е оборудван с видеокарта с архитектурата Pascal. Как стоят нещата на практика?

В началото бе совата

А след нея - неоново оранжевото. Ще бъда откровена и ще кажа, че понякога за мен идва малко повече присъствието му в дизайна на серията Strix - от слушалките, през клавиатурите, та чак до GL502, въпреки че совата в логото намирам за готина. В случая на ROG Strix GL502 черното шаси с издраскана текстура е страхотно и не събира отпечатъци, но оранжевите акценти ми развалят естетическия зен. Темата за цветовите комбинация е силно субективна, така че на вас може и да ви допадне този рязък контраст. На дъното на машината пък е направена ефектна гравюра с механичен дизайн, като капакът се маха лесно и получавате бърз достъп до компонентите на лаптопа за последващ хардуерен ъпгрейд.

Самата конструкция се усеща стабилна, като изключим факта, че вместо типичния за лаптопите от ROG серията алуминий Strix е направен изцяло от пластмаса. Благодарение на това, макар че е обемен и му липсва онази премиум ROG визия, той е лесен за пренасяне - тежи само 2.2 кг. Профилът му от почти 3 см може да не е най-тънкият на пазара в момента, но пък позволява достатъчно място за множество портове за свързване. Получавате 3 USB 3.0, жак за слушалки, четец за SD карта, Ethernet порт, изходи за HDMI и Mini DisplayPort, както и един USB Type-C конектор.

Като цяло Strix GL502 е симпатичен лаптоп. Оранжевото е пренесено по добър начин във вътрешността му с изцяло оцветени WASD бутони на клавиатурата, които със сигурност ще забелязвате с периферното си зрение по време на игра. Самата клавиатура се справя добре със задачата си. Лесно свикнах да пиша на нея, а 1.6-милиметровият ход на бутоните е достатъчно дълбок и с достатъчно твърдост и отскок при натиск, че да са удобни за игра. Единственото по-интересно нещо при клавиатурата е замяната на NumPad бутона със специално копче за достъп до софтуера ROG Gaming Center. Удобно е ако се осланяте много на ROG софтуера за персонализация, но докато свикнете на промяната, със сигурност ще изкарвате програмата на екрана когато се опитвате да използвате Backspace.

Колкото до тракпада - той работи.

Не просто геймърски

Нещо, което обаче заслужава повече думи от тракпада, е екранът на Strix GL502. 15.6-инчовият антирефлексен матиран дисплей е с Full HD резолюция (1920 х 1080), има учудващо широки ъгли на видимост, дълбок контраст и наистина ярки цветове. Панелът покрива 98% от Adobe RGB гамата и 115% от sRGB стандарта, а максималната му яркост е цели 300 нита. За капак той е оборудван и с G-Sync anti-tearing технологията на Nvidia.

В любимата ми The Witcher 3: Wild Hunt беше истинско удоволствие да се разходя из горите около Новиград и из слънчев Тюсон. В Dragon Age: Inquisition екранът ми припомни колко зашеметяващо красиви са проникващите през листата на дърветата слънчеви лъчи в Emerald Graves. Уникалните арт стилове на Bastion и Ori and the Blind Forest също сияеха в целия си блясък.

Наистина рядко се спирам, за да се възхищавам на екран на лаптоп, но Strix GL502 определено си го бива. Не само за игри, но и за филми и дори за работа с изображения. Докато не ми се отдаде възможност да извършвам последното особено много (преигравах Bastion, простете), то именно на GL502 приключих с гигантския си маратон на всички излезли сезони на “Игра на тронове”. И освен с добър екран лаптопът ме зарадва и със стабилно аудио. Не очаквайте чудеса, особено ако изключите equalizer-а от ROG Game Center. Не очаквайте и да получите нужния ви звук по време на игри, изискващи съраунд за ориентация, или най-прецизното аудио предаване, ако надуете музика. Но за гледане на филми в леглото и всички други игри, звукът на Strix GL502 спада към този на добрите лаптоп говорители на пазара.

Последен елемент, който ще спомена тук, са трите микрофона, с които машината е оборудвана. На теория те трябва да филтрират външните звуци, но на практика не успях да усетя особено голяма разлика.

Да минем на въпроса

Но не сте започнали да четете това ревю, за да разберете за невъзприемането ми на Strix дизайна или очарованието ми от екрана на Strix GL502. A как се представя той в игра. Е, очаквано от хардуера - нямаше неприятни изненади. Тестовата ми бройка пристигна с процесор Intel Core i7-7700HQ (2.80 GHz), 16 GB RAM, 1 TB HDD и 256 GB SSD. Голямата звезда е Nvidia GeForce GTX 1070. Или накратко - лаптоп, напълно готов за виртуалната реалност.

Съвсем очаквано лаптопът похълцваше леко на The Witcher 3: Wild Hunt, но с малко настройки заковах постоянни 60 FPS. Процесорът издръжа с високо вдигната глава по време на масовките в Shogun 2 и забелязах минимален спад в кадрите в секунда от едва 8-12 FPS в най-натоварените моменти. Всичко останало, което изиграх на него, летеше без проблем на ултра настройки.

Голямата приятна изненада дойде по отношение на охлаждането. Дори при дълги гейминг сесии охлаждащата система се справяше добре с пренасянето на горещия въздух далече от клавиатурата. Тя само се затопляше леко точно в центъра. Пространството над нея беше голямата гореща зона, а на отворите на двете големи термални тръби отзад можех да си сваря кафе. Те са част от т.нар. двоен термален дизайн на ASUS и именно той е отговорен за това перфектно изтласкване на горещия въздух от вътрешността на машината. Системата включва две отделни линии от термални тръби и вентилатори - една за процесора и една за видеокартата. Още по-хубаво е, че вентилаторите не са твърде шумни.

Минус, който обаче няма как да не спомена, е крайно незадоволителният живот на батерията от едва два часа. На второ четене това не е толкова странно, предвид характеристиките на 17-инчов лаптоп, побрани в 15-инчова машина, която има физически по-малка батерия, съответно с по-малък капацитет и живот.


За или против?

Трудно е да не препоръчам Strix GL502. Изчистен симпатичен дизайн, върепки че продължавам да не съм от почитателите на оранжевите елементи. Лесен за пренасяне, но с незадоволителен живот на батерията. И великолепни екран, компоненти и охлаждане, срещу които не седи абсолютно нищо. Просто исках да ги спомена отново.

Strix GL502 наистина е израз на философията на бранда си. Той е “на ръба” да бъде перфектна геймърска машина, но едно е сигурно - по отношение на гейминг и мултимедия Strix GL502 е един лаптоп, който няма да ви разочарова.