Мобилните устройства на Google винаги са хващали окото ми, още от Nexus серията. Дори използвах Google Pixel XL за около две години и до ден днешен това си остава най-любимият смартфон, който съм имал. Беше нов, неподправен, различен и изненадващо добър, особено камерата. Въпреки отличните ми впечатления така и не се обърнах към друг модел на компанията.

Причината е, че сякаш това беше един второстепенен сектор за бранда. Малко са компаниите в световен мащаб, които имат финансовите възможности на Google, и въпреки това смартфон дивизията им след първото поколение осезаемо изоставаше от конкуренцията в хардуерен аспект. Изглежда, с шестото издание на Pixel, това може да се промени.


Нова страница?

Според доклад от CNBC компанията отваря изцяло ново подразделение в Силициевата долина, което ще отговаря за хардуера. В материала се споменава, че Google са платили 389 милиона щатски долара за построяването на обекта в Сан Хосе, а освен това ще има и отдел, отворен за външни лица. Общо офис сградите са пет и ще бъдат свързани с мостове помежду си - три са индустриалните постройки, където ще се произвеждат частите за серията Pixel, но също и за Nest продуктите.

По традиция Google се фокусира върху софтуера и това е напълно нормално, като се има предвид, че основните им приходи са от YouTube, едноименната търсачка, Google Ads и облачните им решения. Хардуерът никога не е бил приоритет, но той е задължителен компонент по пътя към пълния успех и изглежда, че от компанията най-после са готови да му отдадат нужното внимание.

Видяхме няколко примера за работа в тази посока през последните месеци. Pixel 6 и Pixel 6 Pro са първите модели от дебютното поколение насам, чийто хардуер е в крачка с този на конкуренцията. Процесорите в новите смартфони се казват Google Tensor и ще са вътрешно производство. Започна внедряването на специални чипове и в Nest продуктите. Компанията закупи Fitbit, което почти сигурно означава, че на даден етап ще видим Pixel Watch (или както се казва). Като цяло се разширява списъкът с хардуер - нови слушалки, лаптопи, тонколони, смарт екрани и т.н. Да не забравяме, че наскоро бе отворен и първият Google Store, така че със сигурност ще се продават все повече и повече джаджи.


Вълнуваща развръзка

Не вярвам Google да отделят толкова ресурси за хардуер, колкото Apple например, но въпреки това има явни индикации, че компанията вижда този отрасъл като важна част от бъдещето си, и това е съвсем естествено. Софтуерните решения си имат своите ограничения, а и това, което кара хората да се задържат в екосистемата, са физическите продукти. Услугите на Apple може да са много добри, но не бихме могли да се възползваме от тях без iPhone.

Google са много далеч от това Pixel да е марка, настанена трайно в съзнанието на масовия потребител, така че трябва да се започне отнякъде. Все още няма официална информация кога отваря врати новото отделение, но на мен по-скоро ми е интересно какви продукти ще излязат от него.

 

Снимки: Google

Вижте още: Още 30 Android модела поддържат добавената реалност на Google

Тагове: