Портативните устройства, способни да създават холографски обемни изображения досега влизаха в сферата на научната фантастика, въпреки огромният напредък на технологиите в последните години. Ето обаче, че компанията HP се е захванала сериозно с този сегмент, като нейните инженери са създали в лабораториите си опитни образци на дисплеи, които могат да формират триизмерни изображения, и които може да се използват в смартфоните, таблетите и другите мобилни устройства.
Дейвид Фетъл, учен физик от лабораторията на Hewlett Packard разказва за новата технология: „с помощта на нашия нов дисплей ще можете да виждате обемни предмети, излизащи извън пределите на дисплея с един-два сантиметра. Ще можете да накланяте дисплея, да го завъртате и да гледате интересуващият ви обект от различни гледни точки".
Новите триизмерни дисплеи работят чрез лампа, осветяваща повърхността и специален, разсейващ светлината филтър, който я „разпръсква" във всички посоки. В обикновените LCD дисплеи също има подсветваща лампа със светлинен разсейващ филтър върху нея, но този на HP направлява лъчите на светлината в строго определени направления, което позволява формирането на леко различаващи се помежду си изображения, предназначени поотделно за едното и другото око на зрителите. Това позволява създаването на стабилен и обемен стереоскопичен ефект.
Засега HP няма да внедрява тази технология в свои продукти, тъй като засега се изискват съществени инвестиции за това.