Gallery "4837"
Инженери от политехническия институт Ренселиър представиха нова технология за производство на течни лещи. Разработчиците твърдят, че са успели да постигнат уникално за мини-камера съчетание на икономичност и качество на снимката, чрез използването на звукови колебания.
Течните лещи отдавна са обект на изследвания.
В зависимост от подаваното напрежение те могат да променят фокусното разстояние с едно натискане на копчето.
Освен това такава леща може да бъде с размери по желание и да приема всякаква форма.
Недостатъкът на съществуващите технологии се състои в това, че те използват електрически импулс за регулиране на оптичните параметри, което води до по-голям разход на енергия.
Изобретението на американския университет е на друг принцип: лещата може да променя формата си под въздействието на звукови вълни, съобщава електронното издание Мембрана.
Лещата се състои от две капки вода, които могат да извършат 100 000 колебания в секунда, като по този начин променят фокусното разстояние.
Основният проблем на миниатюрните камери (при мобилните телефони например), е невъзможността за достатъчно фокусиране на изображението, тъй като трябва допълнително пространство или подвижен обектив.
Тъй като формата на лещата се променя, това позволява да се коригира фокусното разстояние за съответния образ.
Амир Хирса, ръководител на изследователския екип, коментира, че икономичната технология, която осигурява по-добра резолюция и възможности за настройка, ще заинтересува повечето производители на преносими устройства включително и разработчиците на камери за безпилотни летателни апарати.
Коментари (0)