Астероид на стойност 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 долара може да превърне всеки от нас в милиардер. Хипотетично.
Миналия месец НАСА изпрати ракета Falcon Heavy на SpaceX да отиде и да изследва 16 Психея - един от най-големите открити астероиди от тип M. Космическият апарат ще измине 3.5 млрд. км до целта си, която се намира в основния астероиден пояс между Марс и Юпитер.
Повечето астероиди, които познаваме, са съставени от скали и лед - но този е доста специален. 16 Психея е съставен от метали, които биха могли да бъдат от голяма полза за нашата икономика - оттук и огромната му парична стойност.
Елементите му включват платина и паладий, които са от съществено значение за автомобилите и електрониката тук, на Земята. В нашата Слънчева система съществуват девет богати на метали астероида, но 16 Психея е най-големият - затова НАСА го изследва. Американската космическа агенция изчислява, че този астероид със странна форма, чиято повърхност е около 165 800 квадратни километра, е съставен от 30 до 60 процента метал. Възможно е той да съдържа и оголеното никелово-желязно ядро на ранна планета, която е един от градивните елементи на нашата Слънчева система.
И ако по някаква причина 16 Психея бъде върната на Земята и разградена за наша полза, всички ние бихме могли да станем милиардери.
Нека да разгледаме какво би се случило, ако материалите от астероида наистина са на стойност 10 трилиона долара и това богатство бъде разпределено между всички живи хора.
Към 2023 г. живеят около 8.025 милиарда души, така че, ако разделим 10 трилиона долара на населението, всеки от нас ще получи общо 1 246 105 919 долара. Макар че това звучи като абсолютна мечта, сценарият би създал някои проблеми, а именно, че икономиката ни ще се разпадне. Дори и да разполагате с 1.25 милиарда долара, вие все още няма да сте толкова заможни, колкото най-богатите хора в обществото.
Вземете например Илон Мъск, най-богатия човек в света.
Нетното му състояние всъщност е 250 пъти по-голямо от изплатената сума за астероида - 313.9 милиарда долара. Въпреки това НАСА няма да изследва 16 Психея само за да събере ценните метали, а за да научи повече за планетарните ядра и за това как се образуват планетите. Освен това се очаква ракетата на SpaceX да достигне целта си едва през юли 2029 г., така че имаме още известно време да чакаме.
НАСА заявява на уебстраницата си за мисията „Психея“, че „Психея предлага уникален прозорец към бурната история на сблъсъци, които са създали познатите ни планети“. Изследването има за цел също така да установи дали астероидът наистина е ядро на планетезимал - скала от най-ранните дни на Слънчевата система.
Снимка: Unsplash
Виж още: One UI на Galaxy S25 може да предложи по-плавен гейминг с това софтуерно допълнение