Астроном и математик твърдят, че са успели са изчислят точната дата на завръщането на Одисей в Итака.

Въз основа на редица астрономически събития, описани в омировата Одисея проф. Марчело Маняско от физико-математическата катедра в университета Рокфелер и Константино Байкусис от обсерваторията Ла Плата в Аржентина достигнали до извода, че завръщането на Одисей в родната Итака е станало на 16 април 1178 година пр. н. е.

В поемата на Омир се казва, че по времето, когато Одисей е избил кандидатите за ръката на съпругата си Пенелопа слънцето изчезнало от небето и зловеща тъмнина го налегнала.
По мнението на учените става дума за слънчево затъмнение. В защита на тази теория се посочва и споменаването на нощ без луна новолуние, което е задължително условие за слънчево затъмнение.

За ориентири на Маняско и Байкусис послужили още няколко астрономически явления, описани в Одисеята.
Така например 6 дни преди завръщането на Одисей в Итака добре се виждала Венера, 29 дни по-рано преди залез се виждали едновременно съзвездията Плеяди и Воловар, а 33 дни преди описаните събития Меркурий се намирал почти в най-високата западна точка на траекторията си.
Местоположението на Меркурий учените изчислили във основа на строфите в поемата, описващи полета на Хермес на запад с послание от боговете до нимфата Калипсо.

Двамата учени са убедени, че тяхното изследване ще бъде аргумент в полза на хипотезите, че Илиадата и Одисеята са основани на исторически събития.

Тагове: