Според ново изследване гените ви могат да повлияят на навиците ви за консумация на растителна храна. Проучването установи възможна връзка между възприемането на строга вегетарианска диета и до 34 различни гена. Някои от тези гени влияят на мозъчната функция и на начина, по който телата ни преработват мазнините, които получаваме от храната, което предлага правдоподобно обяснение за причинно-следствена връзка, но ще са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди и разбере по-добре тази потенциална връзка. 
По данни от проучване на Галъп около 4% от американците понастоящем се определят като вегетарианци. Този брой не се е променил особено през последните две десетилетия, въпреки че други данни сочат, че хората като цяло ядат по-малко месо, отколкото преди. В същото време много вегетарианци ядат месо поне от време на време. Проучване от 2015 г. например установи, че 48% от самоопределилите се като вегетарианци признават, че наскоро са яли месо или морски дарове. 
Трудностите при поддържането на този начин на живот въпреки силните морални и здравословни мотиви, които карат много хора да станат вегетарианци, предизвикват любопитството на авторите на това ново проучване. И тъй като други изследвания са установили, че генетиката може да повлияе на избора ни на храна като цяло, те са искали да проверят дали същото важи и за вегетарианството. 
За тази цел изследователите се обръщат към Биобанката на Обединеното кралство - дългогодишен изследователски проект, който събира генетични и други здравни данни от стотици хиляди жители на страната. След това те провеждат изследване на асоциациите в целия геном (GWAS) - вид анализ, който търси гени или генетични варианти, статистически свързани със заболявания или черти в голяма група хора. 
Екипът сравнява генетичните данни на над 5000 души, които се определят като стриктни вегетарианци (което означава, че не консумират риба, месо или птици), с тези на над 320 000 контролни лица. Като цяло те идентифицират три гена с ясно изразена връзка с вегетарианството и още 31 гена, които имат потенциална връзка с тази черта. 


Според автора на изследването Набил Ясеин, почетен професор по патология в Медицинския факултет на Северозападния университет "Файнберг", изследването, публикувано в PLOS-One, е първото по рода си. 
Изследванията на GWAS помагат на учените да определят многобройните начини, по които генетиката може да повлияе на живота ни, но те имат уговорки. Подобно на други видове наблюдателни изследвания например, те могат само да покажат корелация между две променливи, но не и да докажат пряка причинно-следствена връзка. И в този случай все още има много неща, които не знаем за потенциалните генетични основи на вегетарианството. 
"Доказахме, че вегетарианците имат значителни генетични различия с невегетарианците, и идентифицирахме няколко кандидат-гена. Не знаем обаче кои от идентифицираните гени и кои варианти на тези гени са от решаващо значение за вегетарианството", казва Ясеин. 
Въпреки това откритията би трябвало да дадат на учените няколко насоки за това къде да търсят по-нататък. Известно е, че някои от откритите от екипа гени влияят на начина, по който метаболизираме липидите (мазнините) в храната например. Освен това месните храни обикновено съдържат сложни липиди, които се различават от тези, които обикновено са налични в растителните продукти. Възможно е, смята Ясеин, силното ни предпочитание към месото да е повлияно от несъзнателната ни нужда от тези липиди и строгите вегетарианци да притежават генетични варианти, които им позволяват сами да ги произвеждат. Но на този етап това са само предположения, добавя той. 

Снимки: Unsplash

Виж още: Първата в света 3D-принтирана веганска сьомга е по рафтовете на супермаркетите