Neuralink обяви, че е получила одобрение от американския регулатор по храните и лекарствата за провеждане на своето "първо клинично проучване при хора". Компанията допълни, че набирането на кандидати за клиничното изпитване предстои да започне и че ще предостави повече информация в близко бъдеще.

Базираната във Фримонт, Калифорния, Neuralink е основана през 2016 г. и е финансирана изцяло от Илон Мъск, но компанията за мозъчни импланти се появи публично през март 2017 г. През годините тя работи върху интерфейс с общо предназначение и висока пропускателна способност между мозъка и компютъра. Neuralink е тествала своята недоразработена технология върху животни: припомняме, че преди това е изпробвала да добави безжичен имплант в маймуна, което ѝ е позволило да управлява компютър и да играе видеоигри.

Практиките на Neuralink са критикувани от организации за защита на животните. Миналата година беше съобщено, че Neuralink е обект на федерално разследване във връзка с потенциални нарушения на правилата за хуманно отношение към животните и вътрешни оплаквания на персонала, че тестовете върху животни са били прибързани, което е довело до ненужни страдания и смърт.

Що се отнася до изпитванията върху хора, FDA вече отхвърли одобрението на импланта на Neuralink поради опасения за безопасността, съобщи Ройтерс. Опасенията бяха свързани с литиево-йонната батерия на импланта, с мигрирането на проводниците му към други части на мозъка и с това дали устройството може да бъде отстранено, без да се увреди мозъчната тъкан. Въпреки това Илон Мъск многократно многократно съобщаваше в Twitter за надеждите си да започне изпитания върху хора скоро след получаване на регулаторно одобрение.

Neuralink вече обяви своя имплант за медицинско изделие. Изтъквайки различни приложения на своя чип N1 миналата година, Neuralink заяви, че технологията ѝ има потенциал да възстанови зрението на слепи хора и да позволи на хора с увреждания на гръбначния мозък да ходят. Чипът може също така да позволи на хора с квадриплегия да управляват своите мобилни устройства и компютри с мисълта си.

Снимка: Unsplash

Виж още: Скенер на умиращ мозък разкри, че наистина животът минава пред очите ни в последния миг