Нов алгоритъм за откриване на закодирана информация в обикновени снимки бе разработен от учени от университета в Делауеър, под ръководството на д-р Чарлз Бонселет.
Това съобщава в официална пресинформация Държавният научен фонд на САЩ.

Изследователите обърнали най-голямо внимание на определянето на вероятността дали дадена снимка съдържа скрито съобщение.
За тази цел снимката се свива по специален алгоритъм.
След това в получения файл се търсят аномалии парченца от код, които не би трябвало да ги има, ако намалената снимка не съдържа допълнителни данни.
При всяка такава аномалия се давала вероятност, че снимката съдържа излишна информация и получените стойности се сумирали.

В резултат се получавало число от 0 до 1, показващо вероятността дали дадена снимка съдържа скрито съобщение.

По алгоритъма била написана компютърна програма, която била тествана на повече от 2000 снимки във формат BMP.
При някои от тях цветът на пикселите бил променен по такъв начин, че тези промени носели кодирана информация.
Софтуерът показал резултати, които надминават значително други подобни програми.

Науката, изучаваща скритите съобщения, се нарича стеганография. За разлика от криптографията, която скрива смисъла на съобщението, стеганографията скрива самото негово съществуване.
Науката пък за откриване на допълнителната информация се нарича стеганализ.
Най-простото приложение на стеганографията е писането със симпатично мастило, което се появява само, ако са изпълнени някои условия специално осветление, нагряване и др.

В момента учените работят за разширяването на възможностите на алгоритъма. Те планират да създадат аналогична система за откриване на информация в снимки във формат JPEG и видеозаписи.
(Снимката изобразява залез над Балтийско море в района на Естония, направена през 1999 година от ферибота за Хелзинки. Част от пикселите са обработени по такъв начин, че в снимката да се вкара подробна карта на центъра на Вашингтон)

Тагове: