Как си представяте бъдещето? Може би трябва да започна с малко по-конкретен въпрос. Гледали ли сте Star Wars? Навярно отговорът на повечето хора ще е положителен, а тези, които не са, поне знаят за какво става дума. Онази вселена все още е далеч, далеч от нас, затова нека перифразирам: „Как си представяте близкото бъдеще през следващите 5 - 10 години?“.
Може би някои ще кажат, че за този период технологиите ще се развият дотолкова, че ще може да контролираме всички уреди вкъщи през телефона си. Други е възможно да предположат, че дори няма да има нужда да правим нещо, домът ни автоматично ще разпознава кога излизаме и ще спира всичко сам, както и кога се прибираме, за да може машините да подновят работата си.
Ако сте от хората, които са направили или поне са се съгласили с едно от тези предположения, поздравления - абсолютно прави сте. Това, което може би не предполагате, е, че всъщност не говорим за бъдещето, а за тук и сега. Това е реалност, предоставена ни от умните уреди в екосистемата на Samsung.
Има една апликация, която може да откриете на всеки Samsung Galaxy смартфон, с която може да управлявате останалите умни устройства на бранда. Тя се казва SmartThings, а името ѝ кратко и точно описва функционалността.
Преди първото си влизане в нея ще получите серия от кратки анимации, всяка с описание на различни дейности, които може да извършвате чрез нея.
Когато я отворите, ще откриете на едно място всички смарт уреди, които разпознава, и ще имате бърз достъп и контрол над тях. Това може да включва пералня, осветление, завеси, климатици, робот прахосмукачка и още много устройства.
Дотук добре, но може би някои хора ще се стреснат от големия брой уреди и управлението на всичките едновременно ще изглежда твърде сложно. Точно затова от Samsung са разработили един много полезен режим, наречен Virtual Home (Виртуален дом).
С него може да видите какви точно опции предлага и как се използва всеки отделен уред. Нещо повече - има и 3D модел на виртуален дом, където всички те са имплементирани и така може да се онагледят още по-добре техните функции.
Нещо повече - ако вече сте се оборудвали с някои модели и искате да видите как бихте могли да ги използвате максимално ползотворно или пък се чудите с кои да се сдобиете, но желаете първо да видите как биха паснали във виртуална среда, преди да инвестирате, може да изберете опцията Map View. С нея може да пресъздадете своя дом с всяка стая, начертана и разположена точно както в истинския живот.
Относно второто „предположение“, което споменах в началото, с него визирах секцията Routines (сценарии). Оттам може да задавате предварително настроени програми, които да се изпълняват в различни етапи от деня. Например при сценарий „Добро утро“ може да изберете да се отварят завесите, да се включва телевизорът и да се изключва пречиствателят на въздух по едно и също време, когато сутрешната ви аларма на телефона прозвучи.
Досега говорихме за хипотетични ситуации, но нека разгледаме и по-детайлно какви опции ни дава SmartThings за един конкретен уред. В случая ще използваме телевизор за целта на занятието, което естествено значи, че дистанционното управление е първото нещо, с което би следвало да разполагаме.
Както виждате, имаме класическа визия, която наподобява тази на физическото дистанционно, което пристига с телевизора. Освен нея имаме и опция с тъчпад, който може да използваме за по-интуитивен контрол. Над него са разположени и преки пътища към най-използваните апликации.
Отдолу ще открием секция Ambient, в която са поместени множеството скрийнсейвъри, които може да приложим, когато не гледаме нищо, но искаме телевизорът да се впише в декора на жилището.
Налично е и меню с допълнителни настройки, откъдето може да активираме виртуален геймпад, да направим умно калибриране на картината, да споделим фийда от камерата си на телевизора, както и други удобни екстри.
Не на последно място, в панела с известия получаваме и бърз контрол над свръзаните уреди. В конкретния пример имаме бърз достъп до споделянето на екрана на телефона си на телевизора (Smart View), дистанционното управление, както и бутона за включване и изключване.
С Galaxy екосистемата на Samsung и приложението SmartThings можем да превърнем дома си в едно безкрайно практично и персонализирано място. Иновативната възможност да разгледаме как биха се интегрирали различните уреди във виртуална обстановка, копираща апартамента или къщата ни, позволява да преценим максимално добре от какво имаме нужда и дори предварително да се научим как работи. Най-добрата новина? Това е само началото, а след 5 - 10 години е трудно дори да предположим колко много ще се е развила тази концепция.
Вижте още: Samsung Galaxy Z Fold6 vs Samsung Galaxy Z Flip6: кой да избереш за себе си?