Повечето смарт часовници, съществуват за да бъдат аксесоари. Целта им е да допълнят смартфона и да ни предоставят функции, които да ни помогнат по пътя към по-здравословен начин на живот. С някои от тях дори може да използваме eSIM карти, което ги превръща в още по-завършени устройства. Не всеки ден обаче, се появява апарат, който има силата изцяло да промени нечий живот към по-добро. Huawei Watch D2 е един универсален часовник, който може да помогне на всеки имащ съображения за кръвното си, независимо дали иползва iOS или Android телефон.
Както знаем, сърцето изпомпва богата на кислород кръв към артериите. Силата, с която тази кръв преминава през тях, наричаме кръвно налягане. Ако тя е твърде висока, започва да оказва напрежение върху стените на артериите, ако е прекалено ниска, значи не се придвижва оптималното количество кръв из тялото.
И двете състояния не са препоръчителни и могат да бъдат диагностицирани като заболявания (хипертония - при високо и хипотения – при ниско), ако се проявяват и задържат често. Макар оптималното кръвно налягане за всеки да е различно, спрямо пола, възрастта и други фактори, има стандартизирани граници, които се приемат за желателни.
Ето и една таблица, която нагледно показва как се тълкуват измерванията:
Систолно кръвно налягане се нарича по-високото число и то измерва налягането, с което кръвта се притиска към стените на артериите, когато сърцето бие. Диастолното кръвно налягане символизира налягането, с което кръвта се притиска към стените на артериите, докато сърдечният мускул почива между ударите.
Резки изменения в тези стойности, могат да се случат на всеки, в зависимост от фактори като стрес, прекомерна или недостатъчна физическа активност, прием на кофеин, на големи количества захар и всякакви други ежедневни дейности. Ниското кръвно налягане се асоциира със симптоми като замъглено зрение, световъртеж, отпадналост и други, а при високо, следват болки в главата и гръдния кош, замаяност и дори кръвотечение от носа.
Има десетки причини, които биха могли да причинят подобни реакции на организма, но Huawei Watch D2 позволява да разберем дали те са провокирани от промени в кръвното налягане.
Часовникът предоставя амбулаторното следене на кръвното налягане (ABPM), чрез 26,5 мм ултра тясна механична въздушна възглавница, която е прикрепена към вътрешната страна на каишката. Тя се издува, осигурявайки всичко необходимо за измерване на този жизненоважен здравен показател.
Идеята зад функцията е да се осигури възможност за бързо и лесно измерване на кръвното налягане по всяко време. Апаратите, изпълняващи същата функция, са сравнително обемни и определено не са нещо, което бихме искали да носим навсякъде с нас, в раница или дамска чанта. Всичко необходимо е побрано в едно малко устройство на китката ни.
Всеки път, когато някое устройство предложи функция, за която сме свикнали да използваме специализиран апарат, създаден да изпълнява само и единствено нея, може би е нормално да се зачудим дали това не е твърде хубаво за да е истина. Получаваме същият ефект, в по-малко тяло, с по-малко усилия и още толкова много добавена стойност? Звучи невероятно на пръв прочит.
Huawei Watch D2 обяснява много нагледно как извършва измерванията с инструкции на екрана. Сгъваме ръката на която го носим в лакътя и позиционираме часовника на една линия със сърцето ни. Подпираме лакътя си отдолу с другата, за да може да сме максимално неподвижни. Важно е и да сме имали поне пет минути почивка преди теста, за да може и пулса ни да се нормализира.
Когато стартира процедурата, ще усетите как каишката започва да стиска китката ви. Възглавничката се издува и усещането е точно като че използваме апарат за измерване на кръвно налягане. Необходима е не повече от минута за отчитане на резултатите. Ако всичко е наред, двете числа ще са зелени, а ако има сериозни отклонения, те излизат жълти или дори червени при екстремни случаи.
Когато не запазите пълен покой по време на отчитането, до самия запис в приложението се показва една иконка, която символизира, че е имало движение. Дори само да говорим по време на измерването, резултатите може да се видоизменят. Това е един много полезен индикатор, защото ни позволява да видим, че нещо не е било както трябва и да направим нов тест. Ако пък откровено си се движим, докато часовника се опитва да ни измери кръвното, процедурата може да бъде автоматично прекъсната и трябва да се стартира отначало.
Проведох няколко своеобразни експеримента, за да видя дали наистина има консистентност на измерванията. Първият ден, в който имах възможност да тествам часовника, изпълнявах гореспоменатите инструкции всеки път и в края на деня, след девет отделни измервания, това бяха средностатистическите ми показатели:
На втория ден умишлено не спазих протокола на няколко пъти. Направих един отчет по време на хранене, друг по време на тренировка във фитнеса и на няколко пъти изпробвах различни пози при измерванията. Нито един от тези опити не показа резултати, като останалите от деня, които извършвах по учебник:
В крайна сметка, това съм само аз, така че не можех да приема „изследването“ за докрай представително. Точно затова, в един от дните дадох на десетина колеги в офиса също да измерят кръвното си, като предварително ги питах дали обикновено стойностите им са повишени, понижени или нормални. За всеки, който сподели, че по принцип е с ниско кръвно, часовника отчете нисък показател, за всеки, който предупреди че е с високо – висок, за всеки с нормален… схващате идеята.
Huawei Watch D2 предлага режим на измерване „гост“, при който отчетените стойности не се запазват в статистиката. Тази функция, в комбинация с каишката, която има един от най-удобните и лесни за използване механизми на регулиране, които съм виждал, правят отстъпването му на друг почти препоръчително. То няма да ни коства нито нарушаване в проследяването на нашите показатели, нито много усилия да нагласим правилният размер на каишката.
Ако се питате защо името е Huawei Watch D2, то двойката символизира, че това е втора генерация на продукта. Само след едно поколение разлика, часовникът изглежда много по-добре визуално. Използвани са по-качествени материали на изработката, добавена е въртяща се коронка вместо единия бутон, резолюцията не дисплея е по-висока, вече могат да се приемат Bluetooth обаждания и да бъдат проследявани над 80 спортни режима.
С други думи, получаваме пълнометражен смарт часовник, който не отстъпва по нищо на конкурентните модели и добавя една открояваща го функция. Кръвното налягане прави по-пълна и картината, която ни предоставя Health Glance. Това е една от най-удобните екстри, които предлага часовника, защото в рамките на 2 минути се измерват 9 здравни индикатора наведнъж и получаваме всички резултати накуп, вместо да се налага да ги събираме поотделно от всяко приложение:
Watch D2 позволява на потребителите да изпълняват 24-часов план за автоматично наблюдение на кръвното налягане. Това е полезно за отчитане на тенденциите през целия ден, включително когато спим, като часовника не ни буди. Това изглежда като един задължителен апарат за всеки, който има диагностицирани заболявания свързани с високо или ниско кръвно налягане.
Макар да не съм представител на тази група хора, също успях да открия висока стойност в Huawei Watch D2, понеже ми помогна да науча нови неща за себе си. Ако сте от хората, които имат склонност към отклонения в показателите на кръвното налягане, това безспорно е най-добрият начин да ги наблюдавате, без да носите отделен апарат и същевременно да се възползвате от всички предимства на един модерен смарт часовник.
Вижте още: Huawei Watch Ultimate Green – часовникът за джентълмени (РЕВЮ)