Всяка година технологичните журналисти имаме възможността да се докоснем до всички флагмани на големите производители. През ръцете ни минават и много модели от средния клас, защото към тях също има голям интерес. Днес няма да говорим за устройство от нито една от тези категории.
Имах възможност да избера за ревю всеки един от новата Galaxy A серия на Samsung и след кратък размисъл реших да се възползвам от възможността да изпробвам най-достъпния представител – Samsung Galaxy A26. Целта е да дам отговор на един семпъл, но важен въпрос: „Колко качествен е един достъпен смартфон?“.
Телефонът е с пластмасова рамка и стъклен гръб (Gorilla Glass Victus+), като дизайнът му е изискано изчистен – следващ линията на Galaxy сериите. Впечатляващо е наличието на IP67 сертификат за водо- и прахоустойчивост, който гарантира, че апаратът може да издържи до 30 минути на 1 метър дълбочина.
Galaxy A26 разполага с 6.7-инчов Super AMOLED дисплей с Full HD+ резолюция и 120 Hz честота на опресняване. Екранът е защитен с Gorilla Glass Victus+, а има налична Always-On функция, която позволява да достъпим базова информация, без да включваме устройството.
Дизайнът включва капковиден прорез за предната камера, което отдавна не бях срещал. Може би това е единственият явен признак, че все пак държим в ръката си достъпен модел, и то ще бъде отчетено само от човек с напреднали познания в сферата. Всичко останало оставя впечатление, с каквото сме свикнали при по-скъпи телефони.
Използван е процесорът Exynos 1380 (5 nm), съчетан с 6 или 8 GB RAM и има опции до 256 GB вътрешна памет, разширяема чрез microSDXC карта. Работните задачи, използването на социални мрежи и интернет, както и останалите ежедневни занимания, които извършваме с един смартфон, си преминават гладко и безпроблемно.
Устройството стартира с Android 15 и One UI 7, като Samsung обещават до 6 основни актуализации на операционната система, което е повече от страхотна новина, ако сте от хората, които не си сменят телефона толкова често. Освен това са налични и някои от Galaxy AI функциите, които предлагат флагманите на компанията.
Circle to Search позволява да получаваме повече информация за изображение или текст само като го ограждаме. Edit Suggestions предоставя съвети за подобряване на крайния резултат при обработка на кадри, а Enhanced Object Eraser открива, предлага и изтрива нежелани елементи.
Основната камера е тройна: 50 MP основен сензор с оптична стабилизация (OIS), 8 MP ултраширок и 2 MP макро обектив. Предната камера е 13 MP и поддържа видеозапис в 1080p, докато при конфигурацията на гърба имаме 4К резолюция.
Оптичната стабилизация наистина оказва своето влияние и кадрите се получават с много добро за класа качество. Биха свършили чудесна работа не само за небрежни, ежедневни снимки, но и когато искаме да уловим специални събития или паметни моменти и пейзажи по време на почивка.
Телефонът е оборудван с батерия от 5000 mAh, която поддържа 25W бързо зареждане. Това ни предоставя един здравословен баланс между дълготрайна употреба и сравнително бързо възвръщане на заряда. Какво повече може да иска човек.
В крайна сметка ревюто се получи малко по-лаконично, защото самият телефон не предлага толкова, колкото модел на петорно по-висока цена и това е най-нормалният и очакван извод, който може да направим. Няма смисъл да го подлагаме на бенчмарк тестове, защото е ясно, че не може да се бори с флагманските резултати.
Когато обаче поставим Samsung Galaxy A26 в контекста на цената му, виждаме че той предлага всичко, от което имаме нужда. Страхотен дисплей, качествена изработка, седем години софтуерна поддръжка и достатъчно добра камера.
Изреждайки всичко накуп, това е дори повече, отколкото ни трябва. Колко хора използват телефона си по 7 години или го изпускат във вода? Ако попадате в някоя от тези демографии (а и не само), може да се окаже, че това е смартфонът за вас.
Вижте още: Как да извлечем максимума от изкуствения интелект на телефона си?