Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Ето че достигнахме седмото поколение, на флагманския, сгъваем phablet на Samsung. Това значи, че всяка година от последните шест, се докосвах до все по-усъвършенствана версия на продукт, който имах удоволствието да проследя отблизо, от самото му създаване.

Макар концепцията да си остава същата и намирането на визуална прилика да не е толкова сложно, мога да ви уверя, че разликите са повече от сходствата, когато направим сравнение с първия Galaxy Fold. Дори ако вземем предвид миналогодишното поколение, подобренията са осезаеми и Samsung Galaxy Z Fold7 е по-близо от всякога до това, да бъде перфектен.

Какво го дели от това заветно признание, освен максимата, че няма съвършени… телефони? Ще стигнем и до този отговор, но първо трябва да поговорим за всичко онова, което го прави толкова по-добър от генерациите до този момент.

 

Дизайн и дисплей

Първото нещо, което ще ви направи впечатление при Z Fold7, е колко тънък и лек е станал. В затворено състояние е само 8.9 мм дебел, а разгънат – едва 4.2 мм. Това го прави най-елегантния Fold досега. Тежи 215 грама, което е с няколко грама по-малко от предшественика му, но усещането в ръка, е осезаемо по-добро. Няма разлика спрямо стандартни смартфони, когато го използваме сгънат.

Samsung са използвали нова версия на Gorilla Glass Victus - Ceramic 2 отпред и стандартно Victus 2 отзад, плюс рамка от Armor Aluminum. Това е не просто козметична промяна, а такава, която прави телефона по-издръжлив на ежедневна употреба, особено когато прибавим и IP48 сертификата за водо- и прахоустойчивост. Добавете и новата Flex Hinge панта, която е по-здрава и по-компактна, и имаме дизайн, който е не само красив, но и практичен.

Външният екран е 6.5-инчов Dynamic LTPO AMOLED 2X с ясно изразено съотношение 21:9. Резолюцията е FHD+ (1080 x 2520), а имаме и 120 Hz скорост на опресняване на картината, така че не губим и частица качество спрямо останалите модели.

Истинската магия обаче се разгръща при основния 8-инчов Dynamic LTPO AMOLED 2X дисплей, с резолюция 2184 x 1968 пиксела, 120 Hz опресняване и пикова яркост до 2600 нита. На него може спокойно да гледаме филми, да отговаряме на имейли, да редактираме документи или дори да рисуваме, защото имаме предостатъчно площ за всичко това, дори за по няколко действия наведнъж.

Имайте предвид, че заради нестандартното, почти квадратно съотношение на екрана, когато гледаме YouTube, Netflix, HBO Max или друга платформа, се появяват две големи черни полета отгоре и отдолу на картината. Това е съвсем нормално, просто защото съдържанието не се заснема в такива размери. Може да увеличим визуализацията, така че да изпълни дисплея, но тогава ще загубим част от нея. Но дори и с тези ограничения, полето което получаваме е по-голямо от панелите на повечето обикновени смартфони.

 

Хардуер и софтуер

Под капака работи Snapdragon 8 Elite, най-мощният чипсет на Qualcomm досега. Комбиниран с 12 GB RAM (или 16 GB при 1TB модела), той гарантира светкавична работа, дори когато използваме няколко приложения едновременно в multi-window режим. Вариантите за вътрешна памет са няколко: 256 GB, 512 GB и цял 1 TB, всички от които използват супербързия UFS 4.0 стандарт за съхраняване и обработка на данни.

Софтуерно телефонът стартира с Android 16 и новия One UI 8, като са обещани 7 големи ъпдейта на операционната система. Има редица функции, насочени към продуктивност и мултитаскинг, включително поддръжка на три активни прозореца, drag-and-drop между приложения и разбира се, Galaxy AI.

Samsung интегрира изкуствения интелект в Z Fold7 по много естествен начин - той е там, когато ни трябва и върши всичко с прецизност и замах. Може да използваме Live Translate за превод на разговори в реално време, Note Assist за автоматично обобщаване на бележки, Generative Edit за редакции на снимки, както и новия Interpreter Mode за превод лице в лице на два дисплея.

По-широкообхватни са възможностите на Now Brief, който ни подава актуална информация за предстоящи събития и други релевантни извести от сутрин до вечер, както и Gemini Live, с който може да водим кохерентен разговор, почти като с друг човек.

 

Камери

За пръв път в Fold серията, Samsung вкарва основна камера с 200 MP сензор с OIS - същата като в S25 Ultra и ефектът от нея се усеща още от първата снимка. Тя улавя изключително много детайл и се справя отлично при ниска осветеност. В основната конфигурация, освен нея, имаме 12 MP ултраширокоъгълна камера и 10 MP телефото обектив с 3-кратно оптично приближение, който също е оптично стабилизиран. Ето и няколко кадъра заснети от всички тях:

Pro Visual Engine също оказва своето влияние за тези завидни резултати, а ако сте фенове на кинематографията или просто правите много клипове с телефона си, също няма да останете разочаровани. Налично е видеозаснемане с до 30fps при 8K резолюция, 60fps с 4K качество, както и забавен кадър достигащ 240 кадъра в секунда с FHD стандарт.

Налични са две селфи камери, по една за външния и вътрешния екран. Първата е тази, която предлага по-добро качество, затова е по-удачния избор за селфита, а втората е по-функционална, когато искаме да поставим телефона на бюрото като лаптоп и да се включим във видеосреща. Готиното е, че сензора на основния екран е скрит под него, буквално, като „перде“ от пиксели се спуска върху него, когато не го използваме и се слива с останалото съдържание на дисплея.

С този ъпгрейд на основната камера, моделът вече не отстъпва на останалите флагмани. Това е своеобразен прецедент, защото доказва, че факторът „сгъваемост“ вече не е достатъчен, а е необходим един наистина завършен по всички отношения продукт, който не изисква от потребителите да правят компромис с един аспект, заради друг.

 

Батерия и зареждане

Samsung Galaxy Z Fold7 идва с 4400 mAh батерия – същата като при Z Fold6. Не е най-голямата, но е достатъчна за един ден умерено натоварване. Благодарение на по-енергийно ефективния чипсет и оптимизациите в One UI 8, реалната издръжливост се е запазила, дори е леко надградена, макар че имаме по-голям основен екран и по-мощен процесор.

Поддържат се 25 W бързо жично и 15 W безжично зареждане, както и 4.5 W безжично предаване на заряд към други смартфони и аксесоари поддържащи функцията. Може би тези стойности биха прозвучали ниски за някои хора, но когато използваме кабел, може да възвърнем 50% от капацитета само за половин час, което изобщо не е зле.

Въпреки всичко, надявам се, че една от иновациите в следващото поколение, ще е свръзана с този аспект, за да може един от най-големите и най-изпълнен с екстри телефон, да предлага и най-дългия живот на батерията. Особено като се има предвид, че ако тялото бъде изтънено още малко, може напълно да изчезне, изглежда логично да видим ъпгрейд на батерията догодина.

 

Заключение

Може би се досещате, кое е нещото, което ми се иска да бъде подобрено в следващото поколение. Предвид, че на пазара вече има много стандартни смартфони с батерии, чийто капацитет надхвърля 5000 mAh, със сигурност се надявах на повече в този модел, но разбирам и че по-тънкия корпус, и по-обемистата конфигурация от камери, не оставят много място за клетката.

Все пак, новата генерация силициево-въглеродни решения побират повече заряд в по-малко тяло, затова вярвам, че има добър шанс да видим подобрение в този аспект догодина. Докато това се случи, Samsung Galaxy Z Fold7, ще бъде най-добрият сгъваем модел на компанията досега, а защо не и генерално най-добрият смартфон в портфолиото ѝ. В крайна сметка, никой друг не предлага повече от Fold-а.

В момента тече кампания за предварителни поръчки на устройството, така че ако сте решили да го закупите, до 25 юли може да се сдобиете с версия с повече памет, на цената на тази с по-малко.

 

Вижте още: Samsung с първото по рода си AI генерирано модно шоу в България