Zenbook серията на Asus са едни от най-популярните бизнес лаптопи и това не е случайно. Името е доказано, надеждни са във всички аспекти и като цяло са едни от най-добрите машини на пазара. Днес ще разгледаме един от компактните модели, който въпреки размера си успя да ме изненада приятно с възможностите си.
Това е една от най-големите разлики спрямо миналогодишния модел. Тестовата ми бройка е в цвят Basalt Gray, което, както предполага името, е сиво в тъмен нюанс. Наличен е и син вариант, наречен Ponder Blue, който е не по-малко стилен.
Макар корпусът да е алуминиев, горният капак е с „плазма-керамично“ покритие, което се постига чрез плазмено електролитно окисление. Резултатът е приятна на допир матова повърхност, която е устойчива на износване и пръстови отпечатъци. Добавени са и няколко пресичащи се линии, които помагат на модела да изпъкне.
Държа да отбележа и че ASUS Zenbook S 13 OLED (2023) пристига в изцяло екологична и рециклируема кутия. Части от нея дори могат да бъдат използвани като поставка за лаптопа. Не е използвана никаква пластмаса, като дори дръжката е от картон.
Веднага прави впечатлени колко е тънък корпусът – едва 10.9 мм, ако трябва да бъдем точни. Това е подобрение от 30% спрямо предходното поколение. Теглото от 1 кг прави този лаптоп свръхмобилен дори за стандартите на преносим компютър. Реално заема почти същото място като таблет.
Удовлетворен съм и от наличния брой портове, предвид размера на компютъра. Има два USB Type-C Thunderbolt 4 порта, като зареждането може да се осъществява през всеки един от тях (както и обменът на данни), един USB Type-A 3.2 Gen 2 порт, HDMI 2.1 и мини жак за слушалки или микрофон, който поддържа входящо и изходящо аудио.
Цялостното усещане, докато работех с ASUS Zenbook S 13 OLED, беше, че това е една машина с премиум изработка. Това е на практика доказано с военен стандарт за издръжливост MIL-STD 810H.
Името на модела веднага ни издава две неща – размерът на екрана е 13 инча (13.3, за да сме точни) и използваната технология е OLED. Освен по-ярките цветове, дълбоките черни нюанси и пестенето на батерия в този случай излъчваната синя светлина е със 70% по-малко спрямо LCD панелите. Има и TUV Rheinland Eye Care сертификат, който осигурява допълнителна грижа за очите.
Резолюцията е 2.8К, което в пиксели се равнява на 2880х1800. Възпроизвежданите цветове покриват 100% от DCI-P3 гамата и дисплеят е Pantone Validated, което означава, че нюансите не са прекалено сатурирани, а отговарят на реалността. Това е страхотна новина за всички дизайнери и хора, занимаващи се с фото и видео.
Поддържат се стандартите Dolby Vision и VESA DisplayHDR 500 True Black. Контрастът е 1 000 000 : 1 и времето за реакция е едва 0.2 секунди. Екранът е защитен от закалено стъкло Corning Gorilla Glass NBT. Дори всичко това да не ви говори много, самият факт, че изписах три абзаца със спецификации само за дисплея, би следвало да загатне, че става дума за много добър панел. Всеки професионалист би бил удовлетворен.
Направи ми впечатление и че капакът леко повдига клавиатурата, когато се отвори на 90 градуса. Това прави лаптопа по-удобен за употреба на бюро, а ако трябва да представите дадена информация пред повечко хора в конферентната зала, максималният разтвор достига 180 градуса.
От моя опит установих, че Netflix и YouTube продукции също изглеждат зашеметяващо на OLED екрана. Компактният размер го прави перфектен спътник за полети и всякакви други пътувания, когато имате нужда да убиете няколко часа.
Освен картината ASUS Zenbook S 13 OLED предлага и страхотно аудио благодарение на сертифицираните от Harman Kardon говорители, които поддържат и Dolby Atmos. Аудиото е наистина впечатляващо, като вземем предвид размерите на лаптопа, а и е вградено двустранно активно заглушаване на шума, което е безценно при видеоразговори на публично място.
Въпреки ограниченото място заради малкия корпус всички важни клавиши са налице. Изминатото разстояние и усещането при натискане са на добро ниво, предвид че става дума за лаптоп. Клавиатурата е с подсветка, което вече е задължителна функция за мен. Това прави работата късно вечер, когато светлината е ограничена, много по-лесна и ненатоварваща за очите.
Тъчпадът е по-голям, отколкото при някои 15.6-инчови лаптопи, така че това е червена точка за ASUS. Това прави работата с него безкрайно по-лесна и удобна. Не се случи нито веднъж да го натисна случайно, докато пиша, така че и позиционирането му е добро. Искаше ми се да видим сензор за пръстови отпечатъци, но липсва такъв. Все пак има лицево разпознаване, което работи подобаващо.
ASUS Zenbook S 13 OLED пристига с 13-о поколение Intel Core i7 1355U процесор, който е предостатъчен за всяка офисна работа. Тестовата ми бройка е с 16 GB RAM и се справи перфектно с всички аспекти на редакторската работа. Това включва: боравене с офис пакета, отваряне на множество раздели в Chrome наведнъж и малко обработване на снимки.
Ако смятате, че имате нужда от повече RAM, капацитетът може да се разшири до 32 GB. Пространството за вътрешно съхранение се равнява на 1 TB SSD, което би трябвало да стигне за дълго време, като се има предвид, че това не е геймърски лаптоп.
Капацитетът на батерията е 63 Wh и от ASUS обещават 13 часа работа с едно пълно зареждане. Естествено, тази стойност е субективна и до голяма степен варира спрямо употребата. Ако само отговаряте на имейли, използвате браузъра и пишете в текстови файлове, тогава може и да достигнете това число. В случай че обработвате снимки и видеа или гледате 4К съдържание, то тогава ще трябва да включите зарядното по-рано.
След като заговорихме за него, той е изключително компактен 65 W адаптер, който заема място колкото зарядно за смартфон. И тук идва друга добра новина – може да зареждате лаптопа с други зарядни по ваш избор и в зависимост от ватовете им ще варира скоростта на зареждане. Също така може да си заредите и телефона или друго USB Type-C устройство със зарядното на ASUS Zenbook S 13 OLED.
Ако си търсите малък бизнес лаптоп, то това преспокойно може да е следващата ви машина. ASUS Zenbook S 13 OLED UX5304 има феноменален дисплей, страхотен дизайн, бърз и надежден е и най-вече – компактен.
Вижте още: Asus ZenBook Pro 14 Duo OLED – лаптопът на бъдещето или временна мода? (РЕВЮ)