В контекста на умния дом, а и не само, хардуерните компании стават все по-важни от изцяло софтуерните разработки. Всъщност по-голямата част от бизнесите в областта, които можем да определим като успели, покриват целия спектър или наемат product development компании (очакваме удачен превод, който да носи смисъла, в коментарите). Технологиите, които използваме и ще използваме все по-активно в ежедневието си, стават все по-невидими, слушащи и вземащи собствени решения. Това обаче далеч не е нова тенденция — най-любимите ни продукти винаги са били тези, които вършат работата си с минимална човешка намеса, не изглеждат натрапчиво и не изискват поддръжка.

 

Управлението чрез приложения не е решение за всичко

Все още живеем във време, в което много от големите и утвърдени компании (движещи се с няколко скорости по-бавно от стартиращите) вярват, че добавянето на средно добро или откровено лошо приложение за смартфони и таблети телепортира продукта им в бъдещето без нужда от допълнителни инвестиции и усилия. Отличен пример са умните телевизори, които имат силно ограничени възможности на фона на всяко друго "умно" устройство, което притежавате, използват се трудно, в по-голямата си част имат плачевно лоши и трудни за навигиране интерфейси и мобилни приложения, които почти никой не използва. Доброто старо физическо дистанционно може и да изглежда допотопно и заменяемо от сензорния дисплей на смартфона, но има едно ключово предимство — винаги е на разположение.

Извършването на най-обикновена операция като смяна на канала или превключване към друг източник се случва с натискане на един физически бутон, докато приложенията трябва да бъдат стартирани и в случай че се свържат успешно, може да извършите същото, но с няколко секунди закъснение. Примерът с умните телевизори може да се пренесе и в други индустрии. Умните осветителни тела на Philips, Hue, например имат страхотни възможности за персонализация, но управлението им чрез смартфон приложения е бавно. Освен ако не живеете в апартамент с огромна квадратура, би било по-бързо просто да станете и да използвате ключа.

Същото демонстрира и промоционалното видео на Vocca, прост аксесоар за гласово включване и изключване на обикновени крушки.

 

А знаете ли какво е iFTTT? Статията продължава на следващата страница.

Действията ни не са непредвидими

Както вече споменах, примерите в статията са най-добре приложими в областта на домашната автоматизация и умните версии на устройства, които не са се променяли от години (като умната брава August и умният катинар Noke). Именно този тип продукти ще стават все по-масови, изпълнявайки добре една функция, също като класическите инженерни постижения, с които сме свикнали от векове. Платформи като iFTTT (горещо препоръчвам) доказват, че животът ни не е непредвидим и това може да се използва за бързи и лесни оптимизации и автоматизации. За да използваме iFTTT, нямаме нужда от специален хардуер, макар системата да се разбира отлично с някои от най-популярните системи за автоматизация като Philips Hue, SmartThings (вече собственост на Samsung) и Belkin WeMo.

 

Както много пъти сме коментирали, потребителски достъпната домашна автоматизация (тази, която не струва колкото средностатистически апартамент в България и се добавя без ремонти и майстори) все още е в своята зора и до известна степен е нърд територия. Това обаче е характерно за всяка нова концепция. Поглеждайки към ежедневието си, ще забележите, че огромна част от него се състои от рутини. От една страна, това може да ви натъжи, мечтаейки за приключенски и разнообразен живот, но, от друга, имате възможност да се възползвате от тези повторения и да ги накарате да работят за вас.

 

iFTTT, или if this than that, позволява да задавате стандартно "ако-то" условия. В първото поле въвеждате различни събития, като получаване или изпращане на мейл, споменаване в Twitter данни от сензор за движение и десетки други. При всяка проява на условието резултатът се изпълнява, в някои случаи на сървърите на iFTTT, а в други — локално, на устройството ви. Така например може да настроите умната си крушка да мигва два пъти, когато получите важен мейл или да измислите значително по-смислена рецепта, която да улесни живота ви. Най-трудната страна на iFTTT, която отказва мнозина, е творческото забиване в началото. При наличие на толкова много възможности много потребители се отказват и решават, че не могат да открият рецепта, която да е наистина полезна. Препоръчваме просто да разгледате най-популярните готови рецепти в различни категории — със сигурност ще си харесате поне една.

Разбира се, големите технологични компании ще се опитат да наложат собствени решения, които често не комуникират добре или изобщо не комуникират с външни продукти, но именно универсални мултиплатформени системи като iFTTT са добър пример за съвместимост.