През ноември 2020 г. неочаквана вълна издига самотен буй край бреговете на Британска Колумбия на височина 17.6 метра. Четириетажната водна стена е окончателно потвърдена през февруари 2022 г. като най-екстремната необичайна вълна, регистрирана някога по това време. Смята се, че подобно изключително събитие се случва само веднъж на 1300 години. И ако буят не е бил отнесен, може би никога нямаше да разберем, че то дори се е случило.

В продължение на векове т.нар. rogue waves са били смятани само за морски фолклор. Едва през 1995 г. митът става факт. В първия ден на новата година вълна с височина почти 26 метра внезапно се удря в платформа за сондиране на нефт на около 160 километра от брега на Норвегия. По онова време така наречената вълна на Дройпнер не отговаря на всички предишни модели, които учените бяха съставили.

Оттогава насам са регистрирани още десетки такива вълни (някои от тях дори в езера) и макар че тази, която се появи край Уклулет, остров Ванкувър, не е най-високата, относителният ѝ размер в сравнение с вълните наоколо е безпрецедентен.

Учените определят като rogue wave всяка вълна, която е повече от два пъти по-висока от заобикалящите я вълни. Вълната на Дройпнер например е била висока 25.6 метра, докато съседните ѝ вълни са били високи само 12 метра.

За сравнение вълната Уклулет е била почти три пъти по-голяма от своите "колеги".

"Пропорционално вълната Уклулет вероятно е най-екстремната вълна, регистрирана някога", обяснява физикът Йоханес Гембрих от Университета на Виктория през 2022 г.

"Само няколко подобни вълни при високи състояния на морето са наблюдавани директно и нито една не е била с такъв мащаб."

Днес изследователите все още се опитват да разберат как се образуват опасните вълни, за да можем по-добре да предвидим кога ще се появят. Това включва измерване на вълните в реално време, а също така и провеждане на модели за начина, по който те се надигат от вятъра.

Буят, който улови вълната в Уклулет, беше поставен в морето заедно с десетки други от изследователски институт, наречен MarineLabs, в опит да се научи повече за опасностите в дълбочина. Дори когато се появяват далеч от брега, те все още могат да разрушат морски операции, вятърни паркове или нефтени платформи. Ако са достатъчно големи, те дори могат да изложат на риск живота на плажуващите.

За щастие нито Уклулет, нито Дройпнер са нанесли сериозни щети или са отнели човешки живот, но се е случвало да има и други толкова буйни вълни. Например за някои кораби, изчезнали през 70-те години на миналия век, сега се смята, че са били потопени от внезапно появили се вълни. Останалите плаващи отломки изглеждат като дело на огромна бяла шапка.

За съжаление според едно проучване от 2020 г. височината на вълните в северната част на Тихия океан ще се увеличава с изменението на климата, което предполага, че вълната от Уклулет може да не задържи рекорда си толкова дълго, колкото твърдят сегашните ни прогнози.

"Стремим се да подобрим безопасността и вземането на решения за морските операции и крайбрежните общности чрез широко разпространено измерване на световните брегове", заяви главният изпълнителен директор на MarineLabs Скот Бийти.

"Улавянето на тази вълна, която се случва веднъж на хилядолетие, и при това съвсем наблизо до сушата, е вълнуващ показател за силата на мoрето и нуждата от трансформиране на морската безопасност."

Снимка: Unsplash

Виж още: Нов ИИ модел се научи как да симулира Super Mario Bros. от видеозаписи