Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Вече сме в петата генерация на сгъваемите устройства от Samsung и макар все още това да не е стандартът при смартфоните, не може и да ги третираме като изцяло иновативна технология. На този етап вече очакваме един завършен продукт, без компромиси. Нека видим дали Galaxy Z Fold5 представлява точно това.

 

Дизайн

Казвам го всяка година за всеки нов Fold (което е похвално) - за пореден път това е най-устойчивото сгъваемо устройство на Samsung досега. Flex Hinge дизайнът вече позволява плътно затваряне, което предотвратява навлизането на дребни обекти, които биха могли да повредят екрана. Има и IPX8 сертификат, което значи, че водата също не представлява проблем.

Самият основен дисплей все още е "по-мек" от стандартните стъклени екрани и не знам дали това някога ще може да се промени. За щастие той е скрит зад предния екран и задния панел, като и двете повърхности са покрити с Gorilla Glass Victus 2. Рамката е от Armor алуминий, който е една идея по-здрав и устойчив на надрасквания спрямо стандартния.

Ако това не е достатъчно убедително за вас, тогава винаги може да използвате и предпазен калъф, като Samsung предлагат такъв с вградено помещение за S Pen. Трябва да се отбележи, че това е специална версия на стилуса, която е по-щадяща към екрана. Не се препоръчва използването на други писалки, защото биха могли да се окажат с прекалено твърд връх и да надраскат екрана.

Samsung Galaxy Z Fold5 е най-лекият и компактен представител на серията досега. В затворено положение дебелината му е едва 13.4 мм и тежи 253 грама, което е впечатляващо предвид факта, че стандартните смартфони вече са по 200 грама. Наличен е в три цветови вариации: Студено синьо, Мистично черно и Естествен памук, което е малко по-топъл оттенък на бяло.

Има само един порт и това е Type-C входът за зареждане, който се намира отдолу. Освен бутоните за усилване и намаляване на звука под тях е разположен и Power бутон, който изпълнява ролята и на сензор за сканиране на пръстови отпечатъци. За финал - имплементирани са и стерео говорители (два отделни, вторият не е вграден в слушалката), които предлагат оптимизирано аудио изживяване.

 

Дисплеи

Когато е в разгънато положение, Samsung Galaxy Z Fold5 представлява 7.6-инчов мини таблет. Самият дисплей е динамичен AMOLED 2X панел със скорост на опресняване до 120 Hz. Съотношението му спрямо корпуса е приблизително 91%, а резолюцията е 1812х2176, което ни дава 373 пиксела на инч.

Поддържа се HDR10, което е супер новина за всички фенове на киното. Максималната яркост от 1750 нита прави екрана отчетливо видим дори на пряка слънчева светлина. Контрастът е 3 000 000:1 и се покрива 100% от DCI-P3 гамата. С други думи - има предостатъчно причини, с които този екран да ви спечели.

Така нареченият cover дисплей е 6.2 инча, също AMOLED 2X панел, опресняващ се с до 120 Hz. Резолюцията му е 904х2316, а съотношението – 23.1:9. Идеята зад него е да не се налага всеки път да отваряте устройството за най-малката интеракция. Малко по-неудобен е спрямо обикновените смартфони просто защото е по-тесен.

Тук искам да вметна, че колкото и да е готино всичко това, в крайна сметка стигаме до въпроса имаме ли нужда от него. Това е основният фактор, по който трябва да определите дали смартфонът е за вас. Не е задължително да работите основно през смартфона си или да сте мултитаскинг богове.

Може да откриете полза и в използването на Samsung Galaxy Z Fold5 като основното ви устройство за консумация на мултимедия. Големият екран предразполага към подобна употреба, особено ако пътувате често и ви се налага да убиете няколко часа в гледане на филми, сериали или YouTube видеа.

 

Хардуер и софтуер

Процесорът е флагманският Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, което е напълно в реда на нещата - максимална мощност за един смартфон, славещ се със своята производителност. Има три различни опции, когато избираме пространството за вътрешно съхранение: 256 GB, 512 GB и 1 TB. За сметка на това има само един вариант при RAM паметта и той е 12 GB, което е предостатъчно за работа, мултитаскинг, гейминг и всичко останало, което се сетите.

За да онагледим точно колко добро е представянето на Samsung Galaxy Z Fold5, ето какво показа тестът на Geekbench 6:

Самият аз не си падам геймър, но знам, че мобилните игри набират все по-голяма популярност. Макар че едва ли много хора ще си купят точно този телефон за гейминг, все пак тествах заложбите му в сферата с 3DMark:

След като очаквано се оказа твърде мощен за този тест заради флагманския чипсет, ето как се справи с екстремната версия на същия:

Относно софтуера по-рано споменах, че Galaxy Z Fold5 е като мини таблет, но това не се дължи само на размера му в разгънато положение. Перманентният Taskbar в долната част осигурява изживяване, съпоставимо дори с това на лаптоп или настолен компютър, поне откъм възможности за незабавна интеракция с апликации, без да се налага да затваряте раздела, на който сте. Ето няколко примерни начина за използване на Multi Window режима:

Друг много полезен режим на работа е Flex Mode. При него екранът се разделя на две половини - горна и долна, - а самото устройство може да стои полусгънато на равна повърхност. Това е много полезно, ако ви предстои дълъг видеоразговор, понеже няма нужда да държите телефона в ръка през цялото време. Със същия успех може да гледате и видео в YouTube в обедната почивка, докато ръцете са ви заети с храната.

 

Камери

Основната камера е 50 MP с оптична стабилизация, има и 10 MP телефото сензор също с OIS, предлагащ 3х оптично приближаване (максималното е 30х Space Zoom) и за капак откриваме 12 MP ултраширокоъгълна камера. Като добавим и възможността за заснемане на 8K видеа с 30 fps и 4K клипове с 60 кадъра в секунда, тази конфигурация ни предлага почти същите резултати, които очакваме от Samsung Galaxy S23, което е комплимент.

 

Нощният режим тук е много интересна тема. Обикновено колкото и да е добра една камера, как се представя в помещение с минимална светлина, се определя до голяма степен от стабилизацията. Коя е най-добрата стабилизация? Точно така, статичната, когато устройството е на статив или подпряно някъде. Тук отново идва Flex Mode:

Селфитата също са малко по-особен аспект в този случай, защото имаме две предни камери. 10 MP cover камера, която се намира на предния екран, и 4 MP камера под основния дисплей, която бива скривана с пиксели, когато не се използва. Първата предлага очевидно по-добро качество и мисля, че селфитата са основната причина да съществува, докато другият сензор е по-скоро за видеоразговори във Flex Mode. Ето и нагледно разликата между двете камери:

Батерия

Капацитетът на батерията е 4400 mAh, което всъщност не е толкова много, ако разглеждаме Samsung Galaxy Z Fold5 като 7.6-инчов телефон. Има стандартни смартфони с по 5000 mAh като Samsung Galaxy S23 Ultra, което ни показва, че причината не се крие в невъзможността да се имплементира такава батерия, а е по-скоро стремежът към по-тънък корпус.

Когато говорим за издръжливостта, логиката е много проста - ако боравите с устройството основно чрез cover дисплея, тогава може спокойно да извлечете цял ден употреба. Ако обаче при всяка интеракция отваряте основния дисплей и вършите голяма част от работата на смартфона си, възможно е да се наложи да го включите в зарядното преди края на деня.

И след като заговорихме за зареждане, то се осъществява с максимална скорост от 25 W с кабел или до 15 W безжично. Ако сте с безжични тапи и слушате много музика, стига кейсът им да поддържа безжично зареждане, Galaxy Fold5 може да ги зареди със своя reverse wireless charging.

 

Заключение

Една от най-честите критики, които хората имат към смартфоните, е стагнацията в дизайна и функциите им. Истината е, че макар визуално да има доза прилика между устройствата в Galaxy Z Fold серията, всяко следващо ни поднася "невидими" подобрения, които го правят все по-завършен продукт. Екранът и пантата вече са много по-надеждни, камерите са напълно съпоставими с тези на S23 моделите, а софтуерът вече е много по-пригоден към уникалните възможности, които ни предлага един сгъваем дисплей. Samsung Galaxy Z Fold5 е най-доброто от сгъваемата дивизия на марката досега.

 

Вижте още: Възможностите за сторидж на Galaxy S24 Ultra ще стигнат внушителните 2 TB