През май Google стартира Quantum A.I Lab - Quantum Artificial Intelligence Lab (Квантова лаборатория за изкуствен интелект) с хардуер на канадската компания за квантови компютри D-Wave и техническа помощ от NASA (Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство, НАСА). Това е амбициозен отворен проект за изследвания, насочени към проучване както на възможностите на квантовата архитектура, така и на тайните на Космоса.
Днес Google пусна късометражен филм, дебютиращ на Imagine Science Films Festival в New York. Филмът дава поглед над различни изследователи, работещи по проекта, както и над самия квантов компютър, който трябва да работи при почти абсолютно нулеви температури. Учените се надяват, че квантовата архитектура в крайна сметка ще се използва за оптимизиране и решаване на сложни взаимосвързани набори от променливи, които понастоящем са извън възможностите на конвенционалните компютри. Това може да отключи нови възможности в изчислителната медицина или да помогне на НАСА да изгради една по-пълна картина на познатата ни Вселена. "Ние не знаем кои са най-правилните въпроси, които можем да зададем на този компютър", казва Елеонор Риефелд от НАСА във видеото. "Това е нещото, което се опитваме да разберем."
Извън филма от Google споделят, че са напреднали доста при последните експерименти с квантови чипове. Те са определили кои алгоритми работят по-добре с квантова настройка и предоставят допълнителни доказателства, че процесорът на D-Wave използва квантово заплитане, поведение, при което се осъществява връзка между частиците без видима физическа връзка между тях! От D-Wave винаги са твърдели, че в техните чипове се случва това „заплитане“, но е било трудно да се докаже убедително.
Първото практическо приложение на квантовия чип е в Google Glass, където инженерите са вградили чипа в детектора за мигане, за да се подпомогне разграничаването на преднамерените намигвания и неволни такива. Поради инженерни причини квантовият процесор никога няма да може да бъде инсталиран в стъкло, но с помощта на сървърите на Google той може да посочи пътя за създаването на по-съвършен алгоритъм на премигванията. Това ще позволи на процесора в Glass да открива премигвания с по-голяма точност и значително ще намали използването на енергия. Ако всичко мине по план, това може да бъде важен пробив към създаването на нов тип приложения, реагиращи на намигване!
Не пропускайте да гледате шестминутното видео, за да придобиете визуална представа за квантовите процеси ;).
А тук може да се запознаете подробно с квантовия компютър!