Преди няколко месеца из мотрисите и тролеите на любимия на всички ни софийски градски транспорт  поставиха средства за електронно таксуване. Онези апарати  с магнитните карти, сещате се. Един приятел, не знам какво му скимна, но реши да си направи лек майтап и вместо карта (която не притежаваше) размаха пред екрана мобилния си телефон, обърна се и нахилен каза: „Я да видим сега какво ще стане." Естествено нямаше какво да се случи, но ако беше решил да изпробва същата процедура във виенското метро например и разполагаше със подходящия модел телефон (Nokia 6216 Classic примерно), със сигурност щеше да бъде... таксуван. Нима? Защо не. Напълно възможно е - все пак си говорим за технологията NFC!

Какво е NFC?
Съкращението идва от Near Field Communication, или директният превод е „Комуникация в близко поле". Това е безжична технология, разработена съвместно от Philips и Sony, която позволява взаимодействие между електронни устройства, намиращи близо едно до друго. Звучи ви познато, нали? Същото описание сме чували за Bluetooth и Infrared, но не бързайте да правите предварителни изводи - тук става въпрос за нещо съвсем различно, далеч по-удобно и универсално.


Наистина лесно
Ако имате две NFC устройства, просто ги доближете едно до друго и те започват да комуникират! Като са в състояние да обменят разнообразна информация - картинки, музика, видеоклипове и т.н. Процесът е естествен, интуитивен и най-важното - не се изисква предварителна настройка. Ключовият термин е точно такъв - Zero Configuration (нулево конфигуриране), където чрез интелигентни механизми и допълнителен чип, устройствата се „разпознават" взаимно и от „разговора" между тях определят начина за обмен на информация.
Интригуващото при NFC е, че може да бъде използвана при почти всички съвременни потребителски електронни устройства - като започнете с мобилните телефони (на които естествено ще обърнем по-специално внимание), цифрови фотоапарати, компютри, лаптопи и Hi-Fi техника.

Отблизо
Първото нещо, което трябва да знаете, е, че NFC не заменя традиционни безжични средства за обмен на данни като Bluetooth примерно. Напротив, тази технология ги допълва (подчертавам това), като просто спестява досадните процедури по начална настройка. Когато доближите две NFC устройства съвсем близо едно до друго, те се „надушват" и технологията автоматично (без ваша намеса) активира съответния безжичен протокол (примерно Bluetooth, Wi-Fi или Infrared),  извършва напълно самостоятелно конфигурирането и стартира преноса на данни.
Всеки един от вас, който се е борил с Bluetooth или Wi-Fi настройки, знае за какъв ад понякога може да става дума. В нашия случай трябва просто да „докоснете" двете устройства и те се настройват моментално.
Логичен е въпросът, защо не ползваме единствено NFC за директна обмяна на данни? Отговорът е ясен - нисък трансфер на данни (едва 424 kbit/sec при 2.1 MB/sec при Bluetooth). За сметка на това обаче установяването на контакт между две NFC устройства е мигновено, по малко от десета от секундата!

Технологията
Ако трябва да използваме кратко определение, NFC е безжична технология за обмен на данни при съвсем къси разстояния, измервани в сантиметри, като целта е да се постигне надежден пренос на данни между различни устройства без ръчна настройка от страна потребителя. Обхватът на NFC e наистина много малък, под 20 сантиметра, като скоростта на пренос на данни достига едва 424 kbit/sec.
В случая ограниченият обхват (оптимално 10-15 см в радиус) не е недостатък, а, обратно - предимство на тази технология. Сигурно ви се е случвало да забравите Bluetooth активиран и разни хора наоколо (най-често това става в кино, автобус, както и пълните с хора централни части на града) неволно или съзнателно се свързват с вас, искат достъп, дори ви прехвърлят или сами си копират файлове. При NFC такава опасност липсва.
Освен това NFC използва RFID технология за разпознаване (RFID е съкращение от Radio Frequency ID - разпознаване през радиочестота), чиято работна честота е 13.56 MHz, и както споменахме, обхватът є не надвишава 20 см. Нещо повече, благодарение на RFID, NFC е съвместима с популярните умни безконтактни карти като MIFARE и FeliCa.
Именно възможностите за идентификация правят технологията толкова апетитна! След като споменах за „умните" карти, сигурно вече се досещате, целта на NFC не е само да донесе удобство на потребителите, но и да ги избави от ада при настройка на Wi-Fi и Bluetooth и преноса на данни.
Всъщност големите компании инвестират в NFC, за да активират бизнеса и търговията, като позволят на мобилния телефон, PDA или друго преносимо устройство да се превърне в средство за осигуряване на достъп и извършване на разплащания!

Електронният портфейл
Едно от най-важните практически приложения на NFC е възможността да използвате мобилния си телефон за извършване на разплащания - примерно в хотел, бензиностанция или ресторант. Принципът е аналогичен с този с кредитните карти, като в случая обаче сметката не пристига в банката, а при вашия мобилен оператор, който я включва към фактурата ви в края на месеца. Хитро, практично и много бързо. Необходимо е просто да доближите телефона си до съответното таксуващо устройство и да въведете личен PIN, за да потвърдите транзакцията.
Естествено, докато навлезе системата за разплащане чрез мобилен телефон, трябва да мине не малко време, но важното е, че вече съществуват места, където тази технология се използва в реални условия. Както ви споменах в увода, едно от тези места е метрото във Виена, където проектът, реализиран от австрийския Mobikom, вече функционира. NFC системи за таксуване предстои да бъдат въведени в Милано от Telecom Italia съвместно с ATM, тамошната общинска фирма за обществен транспорт. В момента текат първи тестове, като официалният старт се очаква да бъде в началото на 2010.

Билета, моля!
NFC  предизвика интереса на много фирми, като тези, които бързат да се възползват от нея, са авиопревозвачите. Благодарение на NFC може да се извършва издаване, разпознаване и отчитане на билети изцяло по електронен път.
На практика, след като закупите онлайн място за самолет, получавате NFC билет, който се съхранява в телефона ви до датата на полета. Когато пристигнете в летището, единственото, от което имате нужда е... мобилният телефон, който опростява неимоверно процедурите по чекиране и качване. Аналогично стоят нещата, когато направите резервация за хотел - за да се регистрирате, ви е необходим единствено мобилен телефон.

Имате достъп!
Всъщност приложението на NFC далеч не се изчерпва дотук. Ако трябва да продължа темата с хотела, вместо ключ или магнитна карта администраторът на рецепцията просто да ще въведе важите данни в системата на хотела. Така че, след като се качите, може да отворите вратата на стаята единствено...като приближите телефона си. Както може би вече се досещате, когато дойде моментът да се изнасяте от хотела, не е нужно да плащате кеш или да търсите кредитната си карта. Благодарение на NFC трябва само да извадите телефона от джоба си.

Още приложения
Фантазията на разработчиците наистина е впечатляваща. NFC може да се използва навсякъде! Така например с NFC телефон значително се опростява процесът по зареждане на ваучери, улеснява се закупуване на игри за мобилни телефони, активиран онлайн мултиплейър, сваляне на музика и легалното є просвирване на музикални уредби и плейъри. На мен най-интересна ми се стори идеята за интелигентните постери. Те съдържат RF чип, така че, след като доближите телефона до постера, получавате необходимото инфо, автоматично се свързвате с интернет и може да свалите интересна информация за съответния продукт или събитие, представено на плаката. Нещо повече, поне на теория благодарение NFC може директно да закупите билет (ако примерно е постер за предстоящ концерт), да направите резервация за ресторант или място за екскурзия. Оттам насетне вече се сещате - просто носете телефона в себе си.

 

Тагове: