Ясно е, че почти няма място, където хората да не държат в ръка смартфона или таблета си и да цъкат щастливо последната готина игра или забавно приложение за обработка на снимки, или пък просто да напишат в Twitter: „Тоалетната хартия свърши #тъжен.“ Въпреки че присъствието на тези устройства няма как да се избегне в почти всеки аспект от живота ни, все пак има едно място, където тяхната инвазия може сериозно да навреди на физическото и психическото ни здраве, и това е спалнята.

Текст: Цветомира Панчева

 

Тогава и сега

Спомняте ли си доброто старо време, когато просто лягах­ме в леглото с хартиена книга в ръка? В днешно време много по-разпространено е да си легнеш със смартфона в ръка и просто да прецъкваш, докато ти се приспи. Все пак в него съществува един необятен свят на новини, блогове, статии, игри и… Pinterest! Но колкото и приспиващ да ви се струва смартфонът ви, той може да се окаже изключително вредящ на спокойния и качествен сън. Луис Кран, лекар психиатър и специалист по съня от Аризона, казва, че едно от най-големите притеснения, свързани с употребата на мобилни устройства в леглото, е негативният фактор, който са те в цикъла на съня. Проблемът е, че смартфонът е светещо устройство и дори при намалена осветеност на дисплея въпросната светлина създава определена химическа реакция в мозъка ни, която от своя страна причинява лош сън и дори може да доведе до здравословни проблеми.

 

 

Синя светлина

Светлината, излъчвана от дисплеите на смартфони, лаптопи и таблети, се нарича „синя светлина“ и директното излагане на нея може да причини увреждане на ретината. По-интересното е, че клетките зад очите на човек улавят определени светлинни вълни, които влияят на протеин в човешкото тяло, наречен меланопсин. Именно той контролира циркадния ритъм (смяната на будно със спящо състояние) и е необходимо да бъде произведен в организма, за да можем да заспим. Синята светлина се съдържа най-много в сутрешната светлина, при изгрева на слънцето, съответно мозъкът ни знае, че когато я „види“, това автоматично значи, че е време за ставане. Ако очите ни виждат същата тази светлина, да речем, в 23.30, логично е да се сетим, че мозъкът ни ще реши, че едва ли трябва да за­спива.

В университет в Аризона е проведено изследване, в което два таблета и смартфон са използвани в тъмна стая. С помощта на измерващо устройство и устройство, проследяващо мозъчните вълни на човек, е станало ясно, че за да се намали максимално влиянието на светещите технологии върху очите (и меланопсина), светлината трябва да е максимално намалена, а устройството да се държи на минимум 30 сантиметра от лицето.

 


 

Сутрешна светлина през нощта

Типично, употребата на смартфоните е много по-висока в следобеда, вечерта и нощта, отколкото преди обед. Оказва се, че увреждания на зрението на хора, които са изключително пристрастени към ползването на смартфона си, стават все по-чести. Специалисти в област­та на офталмологията намират връзката между употребата на смартфона нощем и появата на катаракта при млади хора (между 25 и 40 години) – заболяване, което е типично проявено след 70-годишна възраст.

Още по-притеснително е твърдението на учени в САЩ, че светлината, излъчвана от устройствата ни нощем, може да се свърже с увеличаването на риска от рак – особено на гърдата и на простатата. Това е така, защото освен като „приспиващ“ агент, мелатонинът действа и като анти­оксидант. Учените твърдят, че тъмнината в действителност пази от развиване на ракови клетки. А хора, чийто процес на производство на мелатонин е насилствено прекъснат от светлината на смартфона, се оказват в по-голям риск от това заболяване.

Вижте още: Биг Брадър е навсякъде!