Наскоро споделихме, че Apple и HTC поставиха край на няколкогодишната си патентна война. Тези, които не се вълнуват особено силно от юридическата страна на технологичната индустрия, надали оценяват значението на това събитие. То обаче e прецедент, който може би показва показва посоката, в която се насочват отношенията между най-сериозните конкуренти.
Мнозина се запитаха защо Apple избира да прекрати съдебните си взаимоотношения с HTC, а не със Samsung или някоя от немалкото други компании, които обвинява в патентни нарушения. Надали ще успеем да дадем еднозначен отговор на този въпрос, тъй като той е известен само на високопоставените служители на Apple. Някои от мотивите на Ябълките обаче са ясно видими, стига да се вгледаме по-отблизо в отношенията между двете компании и цялата технологична сцена в последните няколко години.
Ще се радваме да прочетем и вашите идеи по темата, които може да споделите в коментарите.
Samsung > HTC
Най-първичната идея, за която няма как да не помислим още при научаването на новината, е свързана с пропорциите на HTC и Samsung. Макар от гледна точка на дял в съзнанието на потребителите (mind share) те да не се различават чак толкова, особено в България, поглеждайки към продажбите и финансовите резултати на двете компании, няма как да не потвърдим, че Samsung на практика е Android. Корейците са единствената компания, която успешно се конкурира с Apple от гледна точка на мащаб. Устройствата от Galaxy линията са най-популярните Android смартфони във всеки ценови клас, същото се отнася и за таблетите, ако изключим новата вълна от евтини и качествени таблети като Nexus 7 и Nexus 10 и Amazon Kindle Fire HD.
Samsung е една от малкото компании в сектора, които отбелязват скокове на приходите и печалбите в последните тримесечия въпреки кризата и ожесточената конкуренция. В същото време HTC не спира да върви надолу, макар да представя изключително добри модели. Защо се случва това, не е тема на статията, но е факт, че добрите стари High Technology Computers не са това, което бяха преди няколко години. Galaxy линията на Samsung буквално помете всички останали производители на Android хардуер откъм продажби.
Някои анализатори предполагат, че HTC ще инвестира все повече време и усилия в Windows Phone, където ще трябва да се конкурира с Nokia – далеч по-слаба компания от Samsung.
Именно затова лицензирането на патенти от страна на Apple не е огромен проблем за Тим Кук и компания, тъй като HTC не е сред най-сериозните конкуренти на компанията. Всъщност такива са само Samsung при смартфоните и Amazon при таблетите, а косвено, разбира се, и Google.
Съдебни разходи
Противно на схващането на по-голямата част от аудиторията, междукорпоративните съдебни дела, били те за патенти или каквото и да е друго, са изключително скъпи и трудоемки за двете страни. Става ясно защо Apple не се отказа от най-важното дело срещу Samsung по-рано тази година, щом погледнем към сумата, която компанията спечели. Със сигурност тя е по-голяма от комбинираните разходи.
Това обаче невинаги е така. Подробностите около засегнатите от HTC патенти не са особено ясни, но те са далеч по-малко и оценени на по-малки суми в сравнение с тези на Samsung. Именно затова е възможно адвокатите на Apple да са преценили, че усилията и финансите, които се инвестират в тези отношения, са твърде много и лицензирането би било по-мъдър ход.
Последният абзац е и чудесен преход към следващата страница.
Сходства на Samsung > сходства на HTC
Очевидно е, че приликите между смартфоните на Apple и Samsung преди последното спечелено от Ябълките дело са много по-големи в сравнение с продуктовата линия на HTC. Макар цялата индустрия да бе сериозно вдъхновена от първия iPhone, HTC запази оригиналния си дизайнерски език както от индустриална, така и от интерфейсна гледна точка. Топ енд смартфоните на компанията никога не са имали за цел да приличат на iPhone. Не можем да кажем същото за Samsung Galaxy S и Galaxy S II например. Същото се отнася и за скина TouchWiz, който до известна степен заимства иконографията, типографията и поведението на iOS.
Напълно възможно е адвокатите и експертите на Apple да са осъзнали, че някои от патентите не са засегнати достатъчно директно, за да може делата, свързани с тях, да бъдат спечелени.
Врагът на моя враг е мой приятел
Времето, когато Купертино и Редмънд бяха първи врагове, отдавна отмина. Напоследък Apple и Microsoft имат общ враг и той е Google, а заедно с него и всички Android партньори. HTC от своя страна е един от най-важните (или дори най-важният) партньори на Microsoft за Windows Phone. Ако прогнозите, че тайванците ще направят редмъндската платформа свой приоритет в идните години, са коректни, то добрите патентни отношения между Microsoft и Apple са предпоставка последната да погледне по-благосклонно на и без това борещия се с вътрешна криза тайвански концерн.
Android устройствата на HTC са и скрито оръжие на Apple. Запазвайки някои от ключовите патенти като отскачане при достигане на края на списък и заключване на вектора на скролване в мултидименционално съдържание, Купертино се надява да изправи HTC срещу Samsung, възвръщайки баланса в Android сегмента. За Тим Кук не е изгодно корейците да продължат своя монопол и да се откроят твърде много сред останалите Android партньори.
Гледната точка на HTC
Няма как да знаем дали в даден момент Apple не е имала сходно предложение за лицензиране на засегнатите от страна на Samsung патенти. Възможно е Купертино да е предпочела да води делото докрай, защото адвокатите на Ябълките са изчислили по-големите финансови ползи от това спрямо лицензирането, но е възможно и Samsung да е намерила предложената цена за твърде висока и да се е надявала съдът да отреди в нейна полза.
Можем да бъдем сигурни, че лицензирането е по-изгодно и сигурно за HTC, особено в подобен тежък момент. Историята показва, че при лицензиране на патенти между две компании отношенията между тях се стабилизират и подобряват за значителен период от време. В този ред на мисли Apple запазва пълното си право да съди HTC за други патенти в бъдеще, но шансовете това да се случи са далеч по-малки.
Обобщено: ако HTC бе загубила делата, компанията щеше да се раздели с по-сериозна сума, отколкото е платила за лицензиране. Представител на тайванците сподели, че сумата, изискана от Apple, не е чак толкова сериозна.
Смятате ли, че този конкретен случай е началото на патентното помиряване между технологичните гиганти?