Брадли (Челси) Манинг като че ли остана извън светлината на прожекторите за известно време, тъй като той излежава присъдата си за изнасяне на секретна военна информация към създатея на Wikileaks Джулиан Асандж. Челси (както обича да го наричат) бе осъдена на 35 години затвор за изтичането на 750 000 страници от класифицирани документи. Това довде до най-голямото разкритие на секретни данни в историята на човечеството и вкара САЩ в поредица от дипломатически скандали.

В събота Челси "се завърна" в медииното пространство, чрез публикация в Ню Йорк Таймс, където тя обвинва медиите, че не гледат другата страна на нещата и по специално за ситуацията в Ирак и Афганистан.

 "Когати в Ирак избухва гражданска война и Америка отново обмисля интервенция, тази недовършена работа трябва да даде нова неотложност на въпроса как армията на САЩ контролира медийното отразяване на нейното дълго участие там и в Афганистан ", пише Манинг.

"Аз вярвам, че сегашните ограничения върху свободата на печата и прекомерната държавна тайна правят невъзможно за американците да схванат напълно, какво се случва във войните, които ние финансираме."

Манинг казва, че по време на изборите през 2010 г. в Ирак, медиите са измамили света, за да се мисли, че всичко е наред.

"Вие може би си спомняте, че американската преса бе наводнена с истории за обявяване на изборите за успешни. Бепе пълно с оптимистични анекдоти и снимки на иракски жени гордо показващи своите пръсти зацапани с мастило," пише тя. "Подтекстът беше, че с военните си операции  САЩ е успяла да създаде стабилен и демократичен Ирак. Тези от нас, разположени там бяха напълно наясно с по-сложната реалност."

Тя каза, че по това време, е имало редовни доклади описващи подробно репресиите на силите за сигурност срещу "дисиденти" от името "на министър-председателя Нури ал Малики. 

"Бях шокиран от съучастие на нашите войски в корумпираността на изборите", каза тя. "Но тези дълбоко тревожни подробности летяха под радара на американските медии."

Сунитски въоръжени бойци се зарекли да превземат градове в Ирак и заплашват правителството на ал-Малики. Част от иракските сили за сигурност, повечето от които са били обучени от Съединените щати, са на постове в области, прегазени от екстремисти.

Американският президент Барак Обама заяви, че няма да изпрати войски в Ирак, но се разглеждали и други възможности.

"Това няма да се случи за една нощ", каза президентът на САЩ в петък. Той добави, че ако Ирак фиксира своите вътрешни политически проблеми, краткосрочната военна помощ от Съединените щати няма да направи голяма разлика.

Натискът към Съединените щати, за да предостави военна помощ на правителството на Ирак се е увеличил от консервативните републиканци, които обвиняват Обама в създаване на вакуум в сигурността през 2011 г., когато той изпълни обещанието си към американския народ, като изтегли американските войски от Ирак.

Критици на Републиканската партия казват също така, че нежеланието на Обама да предостави значителна военна подкрепа за опозиционните сили в гражданската война в Сирия е спомогнало за развитието на екстремистки ислямизъм в Ирак и Сирия.

Обама, досега устоява на въвличане на САЩ в нов военен ангажимент в Ирак, след като сложи край на девет годишния конфликт, започнат от Джордж Буш- Младши.

Манинг също критикува и практиката за прикрепянето на журналисти към военните.

"Репортерите естествено се страхуват да не прекратят достъпа им, така че те са склонни да избегнат противоречива отчетност, която би могла да повиши червените им знамена", пише Манинг.

 

 

Виж още: Първото интервю на Едуард Сноудън пред американска медия! Вижте го.

Тагове:
Още от Social