Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Винаги е приятно да четем новини, в които България е представена като родина на талантливи и успешни личности. Такива примери у нас не липсват, което се доказва и от международния конкурс A’Design Awards, чийто партньор е HiComm вече няколко години. Още в началото на 2025 година журито на конкурса, съставено от специалисти в различни области на дизайна, финализира статистическите си данни и подготвя новото издание на класациите World Design Rankings.

Но кои са всъщност WDR? Вероятно вече сте чували за тях, но ако искате да научите повече за ролята им в конкурса, без да се налага да търсите в интернет, ето какво представляват.

WDR систематизира информацията за наградите A’Design Awards в изключително добре анализиран и структуриран формат. Освен класации и подредби, платформата акцентира върху креативните предимства на всеки продукт, посочва слабостите му и дори разглежда възможностите за конкуренция. Когато разглеждате конкретни области или награди, често възникват въпроси като: „Коя държава е най-добра в интериорния дизайн?“, „Кои са водещите имена в модния дизайн?“ или „Коя страна има най-много наградени дизайнери?“ World Design Rankings постоянно анализира и актуализира информацията, за да отговори на тези въпроси, като я представя в различни сайтове чрез класации и детайлни статистики. Можете да тръгнете да ги обхождате от линка INSIGHTS в основния сайт, откъдето тръгват връзки към следните интересни сайтове:

designclassifications.com - Най-добрите дизайнери в света, подредени по области

designerrankings.com - Класация на дизайнерите, плюс топ най-добрите в света. Подредени са по брой и вид получени награди, спечелени глобално

worlddesignrankings.com - Класация на дизайнерите по държави и най-добри дизайнери от тези държави

popdes.com - Класация на най-популярните дизайнери в света, подредени по публичен интерес и популярност

Новото и интересното за 2025-а година

През настоящата година големият списък с държави е закован на 114. Китай, САЩ и Япония отново заемат първите три позиции, като първенеца води доста убедително в резултата с цели 17908 точки пред втория (САЩ) с 5517 точки. Тези резултати се изчисляват по формула, спрямо спечелените платинени, златни, сребърни, бронзови и железни отличия. Нашите съседи от Турция все още са в топ 10 (на 8-ма позиция), а България за съжаление вече е с три позиции по-надолу спрямо миналата година – на 33-то място. За разлика от нас, северните ни съседи от Румъния са запазили 47-ата си позиция. Класацията е доста интересна, затова я разгледайте на този линк - worlddesignrankings.com/#rankings.

 

Повече информация за бизнеса

Сайтът на WDR предоставя изключително полезна информация, особено ако се разглежда внимателно. За всяка държава са налични допълнителни таблици, които анализират силните страни, слабостите и възможностите. В секцията Design Strengths се описват основните дизайнерски области, в които дадената държава е конкурентна и успешна спрямо останалите – например, Италия се отличава в модния, мебелния и графичния дизайн. Таблицата Design Weaknesses очертава областите, в които държавата изостава в сравнение с други страни. В Design Opportunities са представени потенциалните области, в които страната може да развие и усъвършенства дизайнерските си способности в бъдеще.

Информацията от този тип ще намерите на този линк, като тя може да се използва за да разкривате нужната ви информация за държави, дизайнерски области и др. На този линк пък ще разгледате супер интересната класация на дизайнерските категории от която може да разберете, кои са най-силно конкурентните области (топ конкуренцията е в интериорния дизайн), както и кои области не са толкова силно развити и конкуренти, сред които е например и компютърния дизайн за наше учудване.

Топ дизайнерите - класация

През настоящата година класацията на топ 10 дизайнерите (студията) в света е реално същата, но има интересна промяна. Първата позиция вече не се държи от миналогодишния номер 1 (Кацуми Тамура), а вече от Крис Лин и неговото дизайнерско студио – KLID (Kris Lin International Design). Малко по-надолу ще видите повече информация за него

Иначе това е изключително любопитна класация, особено за хората, интересуващи се от индивидуалните участници, а не от държавите им. В нея дизайнерите са подредени по стотици креативни области и категории, например архитектура, интериорен дизайн, мебелен дизайн, моден дизайн, графика и др. Използвайки Design Classification платформата, всеки от нас може да намери отговори на въпроси, като „Коя е най-добрата рекламна дизайнерска агенция в света?“, „Кой е най-добрият архитект в света?“, „Кой е най-добрият графичен дизайнер в Япония?“ и т.н. Така че, ако се интересувате от топ талантите, посетете този линк.

Ако пък се интересувате само от топ дизайнери, архитекти и др. без значение от областта им, винаги може да проверите общата класация в сайта Designer Rankings. Той включва общо класиране по точки базирано на броят награди, които са спечелили глобално в повече от 100 области. Някои наричат този списък „листата на топ дизайнерите“. Ще я намерите тук.

 

1 място: Крис Лин

Носител на 111 различни награди (14 платинени, 35 златни и т.н.), Крис Лин пристига през 2001 година в Шанхай и създава компанията KLID Design Office в която се занимава с интериорен дизайн и архитектура. Продуктите му са страхотни и неслучайно всяка година отнасят редица награди. Като например този частен клуб Royal One, предназначен за собственик, който обича да колекционира вино и да посреща приятели и семейство, за да споделят изискани вина и ястия.

 

2 място: Кацуми Тамура

Номер 2 в класацията с общо 52 печеливши проекта. Той е известен с календарите и хартиените триизмерни фигури, които създава. Разгледайте например печелившия му сребърен проект за 2023 година – Travel Calendar, посветен на темата за околосветско пътешествие. За да го използвате, завъртете страниците вътре в куфара със сцени от различни места отпред и карти отзад. Можете да се наслаждавате на обиколка по света с различни градове и пейзажи през цялата година.

3 място: PepsiCo Design and Innovation

PepsiCo Design имат 137 награди за дизайн и както знаете тази компания е глобален лидер в областта на безалкохолните напитки и храните с цели 65 милиарда долара стойност на акциите. Имат 22 марки, а чистата им годишна печалба винаги е над 1 милиард долара. Разгледайте страхотните им печеливши проекти тук, а иначе освен дизайна на бутилки и кенове, този ще ви хареса. Където има футбол, има и Pepsi. Марката искаше да отпразнува "Голямото футболно събитие през 2022 г. в Катар. Pepsi не беше официален спонсор, но все пак искаше да заяви присъствието си за това знаково събитие и затова се нуждаеше от творческа стратегия за разработване на опаковки с ключови визуализации, които да уловят цялото вълнение на местните футболни фенове.

4 място: Флориан Зайдл

Австрийски дизайнер с няколко години професионален опит. В момента работи като дизайн мениджър на Lavazza в Центъра за иновации в Торино и преподава в Scuola Politecnica di Design (SPD) в Милано. И ако някой път се чудите, кой е създал кафемашината с която доста хора и в България пият кафе, е това е Флориан. Вижте я:

5 място: Фабрицио Криса

Изкачилият се също с една позиция нагоре спрямо миналата година Фабрицио Криса е директор на Центъра за дизайн в Elica. Роден е през 1973 г. и има магистърска степен по промишлен дизайн в университета "Ла Сапиенца" в Рим. През 2005 г. се присъединява към Elica и скоро е назначен за управител на Центъра за дизайн и оттогава ръководи дизайнерския екип, като играе ключова роля в процеса на иновации на продуктите.

Lhov е плот, аспиратор и фурна в един уред. Този продукт се ражда от това желание и създава нова категория домакински уреди. Истинска революция, която използва по най-добрия начин пространството в дома, продукт, който ще промени начина на готвене. Името Lhov напомня за трите основни кухненски елемента (котлон, фурна, вентилация), но и за любовта, вложена в съчетаването им в един продукт, невиждан досега, надхвърлящ мечтите и на най-взискателния клиент.

6 място: Aedas

Aedas е глобална архитектурна и дизайнерска къща, която обединява 1200 креативни дизайнера и студия по целия свят. Те създават дизайнерски решения от световна класа с дълбоко социално и културно разбиране на общностите, за които проектират. Aedas обединява експертен опит от цял свят, а всеки проект включва хора, които разбират и зачитат социалните и културните нужди на местната общност, за която проектират. Един техен красив проект, който се намира в близост до кампуса на музикална консерватория на север от него. Жилищни и образователни сгради заобикалят околния квартал. Вдъхновен от сричковите ритми и звуци, проектантският екип подхранва този музикален мотив чрез шест различни групи архитектурни форми и фасадни линии. Флуидното оформление на проекта предоставя на сградата единство със заобикалящите я текстури, за да подчертае хармоничното сливане на проекта с общността.

7 място: Хакан Гюрсу

Известният дизайнер от нашата съседка, Турция - д-р Хакан Гюрсу, продължава да е в топ 10 на света. Той е създател на Designnobis Design – иноваторска компания, която влиза в топ 40 напредничавите компании на Турция. Оценяван е през годините в престижни класации и има 85 награди само в A’Design Awards, като за 14 години е придвижил Турция до втора в листата на оригиналните дизайнерски решения.

Fume е проектиран да покрива маркери по нов и атрактивен начин, който ще осигури две различни приложения - като опаковка и като стационарен държач за маркери. Той ще промени правилата на играта на пазара, като ще привлече вниманието на потребителите върху рафтовете и ще спести много място на бюрото. Представлява компактно и полезно решение, което идва на помощ.

8 място: Lenovo Design Group

Lenovo Design Group е многократно награждавана корпоративна дизайнерска група от Морисвил, САЩ, специализирана в продуктовия дизайн. Lenovo Design Group е свързана с Lenovo.

Разработен в чест на 25-годишнината на ThinkPad PC, той не прилича на нито един от традиционните продукти. Потребителите на ThinkPad са написали какви функции и спецификации искат на специален уебсайт и този продукт е създаден въз основа на резултатите. Гласът на реалния потребител е повлиял на посоката, като например оформлението на клавиатурата и формите на горната част на клавишите.

9 място: Ли Сян

Ли Сян завършва архитектура в Бирмингамския градски университет в Обединеното кралство през 2011 г. и по-късно навлиза в областта на интериорния дизайн. Тя е създала многобройни дизайнерски произведения в различни сектори, като търговски недвижими имоти, култура, търговия на дребно, семейно ориентиран бизнес и хотелиерство. Работата ѝ е призната в световен мащаб с множество отличия, като е получила над сто награди за дизайн, а също така е канена за съдия в международни конкурси като Dezeen Awards, Frame Awards и A'Design Awards. Тя е обявена за един от дизайнерите с най-голям потенциал на Forbes, за интериорен дизайнер на годината на германското издание Iconic Design и печели глобалната награда за интериорен дизайн на дребно на Prix Versailles. През 2020 г. тя е единственият китайски дизайнер, избран от FAST COMPANY в класацията "Най-креативните хора в бизнеса". През 2021 г. тя става единственият китайски дизайнер, включен в списъка на PMI Future 50.

На основата на архитектурната логическа естетика Ли Сян новаторски интегрира механичната естетика в интериорното строителство и художествената декорация, като се опитва да деконструира твърдите структури на механичното движение и да пресъздаде динамична ритмична красота чрез кондензирана статична красота.

10 място: Johnson Li

Y700 е предназначен за геймърските ентусиасти и потребителите, които се нуждаят от високопроизводителен компютър. Той има екран с висока разделителна способност, така че независимо дали гледате филми, играете игри или редактирате видеоклипове, той е достатъчно добър за вас. Корпусът е изработен от алуминий с кръстосана линия на косата. Той има силна устойчивост на проводници, а гумата отвътре се усеща точно като кожа. Освен това е устойчива на пръстови отпечатъци и се почиства лесно. Нова система за охлаждане повдига пантата, така че горещият въздух може да бъде издухан от машината чрез двойните вентилатори. Комбинацията от червена светлина и черен метал се усеща като огромна енергия, излизаща от вулкан.

Като за финал отново ви напомняме – ако имате желание да участвате в тазгодишните награди A’Design Awards, време е да го направите за да не изпуснете срока. Повече информация ще намерите на този линк.