Ако искате да изглеждате по най-добрия начин по време на видеоразговор, ще ви е необходима отлична камера, подходящо осветление и подходящ фон. Много хора обаче не разполагат с идеална настройка за видеоразговори или просто не са на подходящо място за провеждането им. Ето защо най-добрите приложения за видеочат предлагат различни ефекти, които помагат да подобрите качеството на видеото или звука. Точните налични ефекти обаче зависят от платформата; някои приложения може да не разполагат с определени ефекти или да ги прилагат по начин, който може да натовари процесора на устройството.

За да се справи с тази непоследователност и потенциалното намаляване на производителността, Google разработва системен панел за видеочат за Android, който ще ви позволи да прилагате ефекти към всеки видеоразговор.

Докато се рови из четвъртата бета-версия на Android 16, сайтът Android Authority откри код за ново меню за бързи настройки, наречено „Видеочат“. Те показват, че Android ще поддържа ефекти като размазване на фона (което размива фоновата среда), преосветяване на портрета (което подобрява осветлението на лицето ви), ретуширане на портрета (което ретушира лицето ви, за да премахне несъвършенствата) и микрофон в студиен стил (който потиска фоновия шум). За размазване на фона ще имате възможност да приложите леко или пълно размазване на фона. Ефектите „Преосветяване на портрет“, „Ретуширане на портрет“ и „Микрофон в студиен стил“ са с прости превключватели за включване/изключване.

Ето как изглежда новият панел за видеочат в Android 16 Beta 4:

За съжаление нито един от ефектите не работи към момента дори на телефони от серията Pixel. Тази функция вероятно разчита на доставчика - в този случай Google - да предостави специфични софтуерни библиотеки за всеки ефект. Алтернативно, панелът за видеочат може просто да не е свързан с основната рамка на камерата в Beta 4.

Във всеки случай очакваме тези ефекти да работят във всяко приложение за видео чат, тъй като в противен случай не би имало смисъл да се създава специален панел с бързи настройки за тях. Прилагането на ефекти в цялата система е обичайна практика за други платформи, така че няма да е изненадващо Android да последва примера. Интригуващо е, че заглавието на всеки ред код започва с qs_desktop_effects, което подсказва, че тази функция може да е свързана с продължаващите усилия на Google за подобряване на възможностите на Android за настолни компютри. Тази връзка е логична, тъй като настолните операционни системи като Windows и macOS вече предлагат подобни вградени функции за видео ефекти.

Снимка: Unsplash/Android Authority

Виж още: Революционна находка? Астрономи откриха признаци на живот на далечна планета