Когато компанията Cray Computing, производител на суперкомпютри, придобит от HP през 2019 г., обяви, че ще създаде El Capitan, очакваше компютърът да достигне максимална производителност от 1.5 екзафлопа. Днес беше публикувано 64-ото издание на TOP500 - дългогодишна класация на неразпределените суперкомпютри в света - и El Capitan не само надхвърли тази прогноза, като постигна 1.742 екзафлопа, но и си извоюва титлата на най-мощния суперкомпютър в света в момента.
El Capitan е едва третият „екзаскален“ компютър, което означава, че може да извършва повече от един квинтилион изчисления за секунда. Другите два, наречени Frontier и Aurora, сега заемат второто и третото място в класацията TOP500. Не е изненадващо, че всички тези огромни машини се намират в правителствени изследователски центрове: El Capitan се намира в Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“; Frontier е в Националната лаборатория „Оук Ридж“; Националната лаборатория „Аргон“ е дом на Aurora. И в трите системи има участие на Cray.
El Capitan разполага с повече от 11 милиона комбинирани CPU и GPU ядра, базирани на процесори AMD EPYC от 4-то поколение. Тези 24-ядрени процесори са с честота 1.8 GHz всеки и имат APU AMD Instinct M1300A. Освен това е сравнително ефективна, тъй като подобни системи изстискват приблизително 58.89 гигафлопа на ват.
Ако се чудите за какво е създаден El Capitan, отговорът е, че се занимава с безопасността на ядрените запаси, но може да се използва и за борба с ядрения тероризъм. Тъй като е по-мощен от очакваното, той вероятно ще заема трона дълго време, преди друг екзаскален компютър да го измести.
Снимка: Lawrence Livermore National Laboratory
Виж още: Изкуственият интелект Gemini на Google скоро ще се превърне в самостоятелно приложение за iPhone