Преди няколко дни беше съобщено, че продажбите на серията iPhone 16 са забранени в една държава, а сега в този списък попадат и устройствата Google Pixel. Въпросната държава е Индонезия.
За тези от вас, които не знаят, Индонезия е четвъртата най-населена страна в света, така че това е нещо много важно от гледна точка на пазара. Защо се е случило? Причината за съдбата на продуктите на Apple и Google е една и съща.
Индонезия изисква в телефоните, които се продават в страната, да има определен процент компоненти местно производство. Този процент не е достигнат нито от Apple, нито от Google, поради което се случи забраната.
Какъв е този процент? Той е 40%, така че не е съвсем нисък. Говорителят на индонезийското министерство на промишлеността Фебри Хендри Антони Ариеф обясни на медиите изискванията. Той изрично спомена, че устройствата на Google не отговарят на изискването, поне засега, и поради това те не могат да бъдат продавани в страната.
Той беше особено категоричен, че потребителите все пак могат да използват телефоните Pixel в страната, при условие че са закупени в чужбина. Освен това при връщането им с новата покупка се плащат съответните данъци върху нея.
Говорителят заяви също, че властите може да обмислят деактивирането на неофициално внесени телефони. Това показва, че Индонезия е повече от сериозна по отношение на правилата по този въпрос.
По този начин Джакарта се опитва да стимулира местното производство и да насърчи технологичните компании да се снабдяват с компоненти от местни доставчици. По принцип властите оставят на производителите на телефони малко възможности по въпроса. Местните експерти не са съвсем доволни от тези правила. Бхима Юдхистирка, директор на Центъра за икономически и правни изследвания, заяви, че подобни политики могат да се разглеждат като форма на „псевдо“ протекционизъм. Той твърди, че те могат да отблъснат инвеститорите.
Заслужава да се отбележи също така, че в Индонезия Oрро и Samsung са водещите производители, докато иначе големите Google и Apple заемат по-малки пазарни дялове.
Снимка: Unsplash
Виж още: ЕК взе на прицел Temu за продажба на опасни и фалшиви стоки