Още през април 2023 г. Goldman Sachs публикува инвестиционен доклад, озаглавен "Генеративният изкуствен интелект може да повиши световния БВП със 7%". Тогава финансовият гигант твърдеше, че "напредъкът в работата по обработка на естествен език" може потенциално да "повиши ръста на производителността с 1.5 процентни пункта за период от 10 години". Банката продължи:

"Като се събере всичко това, GS Research оценява общия адресируем пазар за софтуер с генеративен изкуствен интелект на 150 милиарда долара в сравнение с 685 милиарда долара за световната софтуерна индустрия. Тъй като все повече инструменти за генеративен изкуствен интелект се разработват и навлизат в съществуващите софтуерни пакети и технологични платформи, екипът вижда, че от това се възползват предприятията в цялата икономика".

Но едва година по-късно изглежда, че Goldman Sachs е променила мнението си. В края на юни компанията публикува друг доклад, озаглавен "Gen AI: твърде много разходи, твърде малко ползи?", в който се посочва, че всички тези големи обещания, дадени миналата година от компаниите за технологии в областта на изкуствения интелект, са химера. Нито едно от тях все още не е успяло да се превърне в нещо стойностно.

"Дори ако ИИ потенциално може да генерира значителни ползи за икономиките и възвръщаемост за компаниите, може ли недостигът на ключови ресурси - а именно чипове и енергия - да попречи на технологията да изпълни това обещание? Чиповете наистина ще ограничат растежа на ИИ през следващите няколко години, като търсенето на чипове ще надхвърли предлагането поради недостиг на технологии за високоскоростна памет и опаковане на чипове върху пластина върху подложка - два критични компонента на чиповете. По-големият въпрос обаче изглежда е дали енергийният сектор може да се справи", се казва в анализа.

За да бъдем честни, в доклада се цитират няколко анализатори на Goldman Sachs, които остават "оптимисти" за инвестиционния потенциал на генеративния ИИ. Документът също така признава, че макар "фундаменталната история на ИИ да е малко вероятно да издържи, балонът на ИИ може да не се спука дълго време".

Снимка: Unsplash

Виж още: Шестте неразгадани тайни на древните цивилизации