Гейм компанията Epic подаде отделни искове срещу Google и Apple в опит да разчупи стената на монополистичните магазини за разпространение на приложения, които се намират съответно за Android и iOS. Въпреки че Epic загуби делото срещу Apple, тя получи благоприятно решение по делото срещу Google. По-рано този месец на Google беше наредено да направи мащабни промени в Play Store, като например да разреши наличието на магазини на трети страни в него от ноември нататък. Въпреки че Google обжалва решението, сега гигантът е подал и молба за спиране на изпълнението на оперативната заповед.
Google поиска от 9-ия окръжен апелативен съд в САЩ да спре предложените промени в Android и Google Play до обжалването на основното решение.
Молбата на Google за обжалване на първоначалното решение на Epic срещу Google трябва да бъде разгледана утре. Ако съдът уважи молбата, Google ще получи известно време, за да направи промени в своите платформи. Но ако cъдът отхвърли молбата за обжалване, Google все пак ще трябва да спази крайния срок през ноември, дори и компанията да проучи други възможности за обжалване. Така че компанията не оставя нищо на случайността, тъй като в Апелативния съд е подадена и молба за отлагане.
В тази молба за отлагане Google споменава, че съдът е дал на компанията само три седмици, за да направи много мащабни промени в Google Play Store, което е „херкулесова задача, създаваща неприемлив риск от пробиви в безопасността и сигурността в екосистемата на Android“.
В искането на Google за спиране се твърди, че ако промените бъдат приети, залогът е голям. Например принуждаването на Google да разпространява магазини за приложения на трети страни чрез Google Play Store ще обърка потребителите относно това дали Google гарантира за тези магазини за приложения. Разрешаването на конкурентни магазини за приложения да предлагат пълния каталог от приложения на Google Play Store също така ще даде на всеки магазин за приложения на трета страна с лоши намерения „фалшив знак за легитимност“.
Google твърди, че тези опасения се засилват от факта, че много от разпоредените промени трябва да бъдат въведени в действие до 1 ноември 2024 г. Както Android, така и магазинът Google Play се използват от милиони потребители в САЩ всеки ден и прибързването с актуализация в такъв мащаб може да доведе до „сериозни непредвидени проблеми, които да засегнат функционалността на устройствата, интересите на милиони потребители по отношение на неприкосновеността на личния живот и сигурността, както и бизнес успеха на производителите на устройства и разработчиците“. Поради това Google твърди, че съдът трябва да спре тези мащабни промени, докато не разреши жалбата на Google.
Снимка: Unsplash
Виж още: Вечната зима, възпята в митологията на викингите, може би наистина се е случила