Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай току-що разкри, че изкуственият интелект вече генерира повече от една четвърт от новия код за продуктите на компанията, както стана ясно от разговора за приходите на компанията, преписан от Ars Technica. С други думи, инструментите за изкуствен интелект вече оказват абсолютно огромно въздействие върху разработването на софтуер.

Пичай все пак поясни, че човешките програмисти контролират компютърно генерирания код, което е нещо. Шефът на гиганта отбеляза, че кодирането с изкуствен интелект помага за „повишаване на производителността и ефективността“, като гарантира, че инженерите „правят повече и се движат по-бързо“.

Няма как да не оценим мащабите на казаното: 25 процента са много, а Google е само една от компаниите, които разчитат на алгоритми с изкуствен интелект, за да изпълняват сложни задачи за кодиране. Според проучването на разработчиците на Stack Overflow за 2024 г. над 75 процента от анкетираните вече използват или „планират да използват“ инструменти c ИИ, за да подпомогнат разработването на софтуер. Друго проучване на GitHub сочи, че 92% от базираните в САЩ разработчици в момента използват инструменти за кодиране с ИИ.

Това ни води до основния проблем. Тъй като ИИ продължава да поглъща задачите за кодиране, човешкият опит започва да намалява. Това в крайна сметка може да доведе до намаляване на базата от знания, при което хората няма да знаят как да поправят грешки, създадени от алгоритми на ИИ, които на свой ред са били създадени от други алгоритми на ИИ. Може да се окаже, че сме изправени пред безкрайна мозайка от объркване, в която е почти невъзможно да се открият грешки сред поколенията код на ИИ.

Все още не сме стигнали дотам, но няма признаци за забавяне на процеса на писане на код с помощта на изкуствен интелект. Тенденцията започна своя стремителен възход още през 2022 г., когато GitHub широко стартира своята програма Copilot. Оттогава компании като Anthropic, Meta, Google и OpenAI пуснаха софтуерни пакети за кодиране с помощта на ИИ. GitHub наскоро обяви, че Copilot вече може да се използва с модели от Anthropic и Google в допълнение към OpenAI.

Снимка: Unsplash

Виж още: Xiaomi SU7 Ultra е кола мечта за любителите на високите скорости