Изглежда, че OpenAI планира нов вид социална мрежа - такава, която не е съставена от актуализации на статуси, а от изображения, генерирани от изкуствен интелект.

Съобщава се, че компанията експериментира с прототип на платформа, която ще се съсредоточи върху инструмента за генериране на изображения ChatGPT, предлагайки на потребителите динамичен канал за изследване, споделяне и ангажиране с визуални изображения, създадени от изкуствен интелект, твърдят източници на The Verge.

Макар и все още в ранен стадий, проектът е сигнал за потенциален обрат в дейността на OpenAI - от разговорния чат към нещо по-близко до визуалния разговор, при който съдържанието е не само курирано от потребителите, но и създадено от машини.

Според запознати с проекта в канала ще се показва всичко - от карикатури и снимки на глави до инфографики и концептуално изкуство, като всичко това ще бъде визуализирано чрез мултимодалните възможности на ChatGPT.

Въпреки че все още не е ясно дали тази платформа ще бъде в рамките на ChatGPT или ще се обособи като самостоятелно приложение, главният изпълнителен директор Сам Олтман съобщава, че е търсил неофициална обратна връзка за концепцията. Целта изглежда е двойна: да се повиши популярността на по-малко известните инструменти за изображения на ChatGPT и да се съберат данни за потребителите в реално време, които биха могли да помогнат за подобряване на обучението на модели.

Този ход може да има и по-стратегическа цел. Като разполага със собствена социална екосистема, OpenAI би могла да заобиколи зависимостта от външни платформи и вместо това да изгради свой собствен поток от данни - нещо, с което конкуренти като Meta и Google отдавна разполагат чрез Facebook, Instagram и YouTube. Такава мрежа би могла да подобри ангажираността на потребителите, като същевременно осигурява постоянен поток от взаимодействия, полезни за прецизиране на бъдещи модели. Като се има предвид, че OpenAI все още работи на финансова загуба, една социална платформа би могла евентуално да въведе и възможности за монетизация.

Този последен експеримент се случва на фона на нарастващото напрежение между Олтман и Илон Мъск, който е съосновател на OpenAI, но се раздели с нея през 2018 г. След придобиването на Twitter (сега X) Мъск ограничи достъпа на OpenAI до данните на X. Той също така напредна със собствената си фирма за изкуствен интелект, xAI, която обучава модели, използвайки същите данни на X. В отговор OpenAI може да диверсифицира източниците си на съдържание, генерирано от потребителите, а изграждането на собствена платформа може да е най-прекият път.

Снимка: Unsplash

Виж още: Ето защо в метеоритите, падащи на Земята, има по-малко вода, отколкото в астероидните парчета, донесени от Космоса