Изследователи откриха, че е достатъчен двучасов разговор с модел, захранван с изкуствен интелект, за да се направи точно копие на личността на човека.

В ново проучване, публикувано в базата данни за препринти arXiv, изследователи от Google и Станфордския университет създават „симулационни агенти“ - по същество копия на ИИ - на 1052 души въз основа на двучасови интервюта с всеки участник. Тези интервюта бяха използвани за обучение на генеративен модел с ИИ, предназначен да имитира човешкото поведение.

За да се оцени точността на репликите на ИИ, всеки участник попълва два кръга от личностни тестове, социални анкети и логически игри и беше помолен да повтори процеса две седмици по-късно. Когато репликите на изкуствения интелект преминават през същите тестове, те съвпаднаха с отговорите на човешките участници с 85% точност.

В документа се прогнозира, че моделите с изкуствен интелект, които имитират човешко поведение, могат да бъдат полезни в различни изследователски сценарии, като например оценка на ефективността на политиките в областта на общественото здраве, разбиране на реакциите при пускане на продукти на пазара или дори моделиране на реакциите на големи обществени събития, които иначе биха били твърде скъпи, трудни или етично сложни за изследване с човешки участници.

„Симулацията с общо предназначение на човешките нагласи и поведение, при която всеки симулиран човек може да участва в различни социални, политически или информационни контексти, може да даде възможност на изследователите да проверят широк набор от интервенции и теории“, пишат изследователите в статията. Симулациите биха могли също така да спомогнат за развиването на нови обществени интервенции, за разработването на теории за причинно-следствените и контекстуалните взаимодействия и за подобряване на разбирането ни за това как институциите и мрежите влияят на хората, добавят те.

За да създадат симулационните агенти, изследователите провеждат задълбочени интервюта, които обхващат житейските истории, ценностите и мненията на участниците по обществени въпроси. Това е позволило на изкуствения интелект да улови нюанси, които типичните проучвания или демографски данни могат да пропуснат, обясняват изследователите. Най-важното е, че структурата на тези интервюта дава на изследователите свободата да подчертаят това, което намират за най-важно за тях лично.

Учените използват тези интервюта, за да създадат персонализирани модели на изкуствен интелект, които могат да предскажат как хората биха могли да реагират на въпроси от проучвания, социални експерименти и поведенчески игри.

Според тях обаче технологията може да ни позволи да изучаваме аспекти на човешкото поведение по начини, които досега са били непрактични, тъй като осигурява силно контролирана тестова среда без етичните, логистичните или междуличностните предизвикателства, свързани с работата с хора.

Снимка: Unsplash

Виж още: На пустинни планети като тези в „Дюн“ и „Междузвездни войни“ едва ли ще вирее живот