
Mozilla превръща своя клиент за електронна поща с отворен код Thunderbird в пълноценна комуникационна платформа с пускането на Thundermail и Thunderbird Pro.
Разширяването на услугите за електронна поща на Mozilla има за цел да се конкурира с конкурентни екосистеми като Gmail и Microsoft 365, които са по-богати на функции, с изключение на предложението на Mozilla, което се отличава с ценностите на отворения код за поверителност, свобода, прозрачност и уважение към потребителите.
„Thunderbird губи потребители всеки ден в полза на богати екосистеми, които са едновременно клиенти и услуги“, потвърди Райън Сийпс, управляващ директор за продукта Thunderbird, като изрази причините зад разширяването на Thunderbird.
В базата данни на Thunderbird се посочва, че броят на активните месечни инсталации е спаднал от 17,7 милиона в края на декември 2020 г. до 16,2 милиона в края на март 2025 г., като пощенското приложение се бори да не изостава от основните играчи в индустрията като Gmail.
С пускането на Thunderbird Pro Mozilla добавя Thunderbird Appointment, нов инструмент за планиране на споделянето на връзки към календара; Thunderbird Send, възстановяване на спряното Firefox Send; и Thunderbird Assist, нов инструмент за писане с изкуствен интелект, активиран чрез партньорство с Flower AI, който има за цел да извършва обработката локално, за да се елиминират опасенията за поверителност.
Последното пускане на пазара ще бъде Thundermail - услуга за хостинг на електронна поща, използваща стека с отворен код Stalwart. Потребителите ще могат да избират между домейни thundermail.com и tb.pro.
Освен постоянните сътрудници на общността, които ще могат да получат безплатен ранен достъп, Сийпс потвърди, че Mozilla в крайна сметка ще започне да таксува функциите, като например Send, която изисква съхранение.
„След като имаме достатъчно голяма потребителска база, за да изглежда, че услугите са устойчиви, ще отворим безплатни нива с ограничения, като например по-малко място за съхранение или други подобни“, добави Сийпс.
Снимка: Unsplash
Виж още: Първите 48 часа след кражба на самоличност са от решаващо значение