Според нови коментари на тайванския министър на технологиите през 2025 г. TSMC ще изпревари с около 10 години усилията на Китай в областта на разработването на полупроводници. Очаква се през 2025 г. TSMC да започне да произвежда 2 nm транзистори - показателят, по който се измерват усилията на Китай. Това показва, че най-добрият китайски силиций все още е някъде около 10 nm, плюс минус един или два нанометра.

Председателят на Тайванския национален научен съвет Ченг-Вен Ву е отговорил на публикация в социалните мрежи, че Китай е само на три години зад TSMC, като е заявил, че се съмнява в това твърдение. В коментарите си пред тайванския законодателен орган той заявява, че когато TSMC увеличи 2nm производството си през 2025 г., ще изпревари континентален Китай с поне едно десетилетие. Коментарите за китайската технология се основават на неотдавнашно разглобяване на телефон на Huawei, което показа, че той използва 7 nm процесор.

През 2018 г. TSMC стартира своя 7nm процес и сега произвежда в големи обеми 3nm чипове, а през следващата година ще започне производството на 2nm. Съобщава се, че китайската компания Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) може да произвежда 7nm чипове, което я поставя поне две поколения след TSMC (5nm и 3nm). Може да се стигне до три поколения, ако TSMC премине към 2nm, докато Китай остане блокиран на 7nm поради санкциите, особено тези, които му пречат да закупи EUV инструменти от холандската ASML.

Това е неясна тема, тъй като Китай не е много прозрачен по отношение на усилията си за развитие на полупроводниците. Изглежда, че Пекин активно се стреми да избегне твърденията, че заобикаля международните санкции, наложени срещу него от САЩ и техните съюзници, така че никой не знае със сигурност къде се намира Китай в момента в силициевата скала. При все това Китай агресивно насърчава усилията си за разработване на собствени чипове. По-рано беше съобщено, че страната отделя много ресурси, за да се превърне в мощно звено за производство по по-стара технология, а също така предоставя субсидии на компаниите, които купуват хардуер, произведен в Китай.

Снимка: Unsplash

Виж още: Задава се мобилна версия на неочаквания хит Palworld

 

Тагове: