Федералното бюро за разследване на САЩ посъветва американците да споделят тайна дума или фраза с членовете на семейството си, за да се предпазят от измами с клониране на глас с помощта на изкуствен интелект, тъй като престъпниците все по-често използват гласов синтез, за да се представят за близки в кризисни ситуации.
„Създайте тайна дума или фраза със семейството си, за да можете да потвърдите самоличността им“, пише ФБР в официално съобщение за обществото.
Например можете да кажете на родителите, децата или съпруга/та си да поискат дума или фраза за потвърждаване на самоличността, ако нещо ви се стори подозрително, като например „Врабчето лети в полунощ“, „Грег е кралят на буритото“ или просто „флибертигибет“. (Колкото и смешно да звучи, паролата ви трябва да е тайна и да не е същата като тези примери.)
Бюрото също така препоръчва на хората да се вслушват внимателно в тона и подбора на думите в неочакваните обаждания, които твърдят, че са от членове на семейството. ФБР съобщава, че престъпниците използват генерирани от изкуствен интелект аудиоклипове, за да създават убедителни гласови клипове на роднини, които молят за спешна финансова помощ или плащане на откуп.
Препоръката е част от по-широкообхватно съобщение на службата, в което подробно се описва как престъпните групи използват модели с изкуствен интелект в операциите си за измама, за които сме съобщавали в миналото. Технологията на изкуствения интелект вече прави създаването на реалистични гласови клонинги тривиално.
Струва си да се отбележи, че тези видове измамни клонинги обикновено разчитат на наличието на публично достъпни образци на гласа ви (например в подкаст или записано интервю), така че ако не сте полупублична личност, вероятността гласът ви да бъде клониран е много по-малка.
Предупреждението не се отнася само до гласовите измами. В съобщението на ФБР се описва подробно как престъпниците използват модели с изкуствен интелект и за генериране на убедителни профилни снимки, документи за самоличност и чатботове, вградени в измамни уебсайтове. Тези инструменти автоматизират създаването на измамно съдържание, като същевременно намаляват досегашните очевидни признаци на хора, които стоят зад измамите, като лоша граматика или очевидно фалшиви снимки.
ФБР препоръчва също така да се ограничи публичният достъп до записи на гласа и изображенията ви онлайн. Бюрото предлага акаунтите в социалните медии да бъдат лични и да се ограничат последователите до познати контакти.
Разбира се, паролите се използват от древни времена за удостоверяване на самоличността на някого и изглежда вероятно някоя научнофантастична история в миналото да е разглеждала въпроса за паролите и клонингите на роботи. Интересно е, че в новата епоха на високотехнологични измами с идентичност с изкуствен интелект това древно изобретение - специална дума или фраза, известна на малцина - все още може да се окаже толкова полезно.
Снимка: Unsplash
Виж още: Служител на OpenAI твърди, че компанията е достигнала митичния общ изкуствен интелект