Тази седмица астрономи потвърдиха откриването на междузвезден обект, който се движи през Слънчевата система - едва третият забелязан досега, въпреки че учените подозират, че много други могат да се промъкнат незабелязано.

Звездният посетител, обозначен като 3I/Atlas от Центъра за малки планети към Международния астрономически съюз, вероятно е най-големият от откритите досега. Той е класифициран като комета.

„Фактът, че виждаме някаква размитост, предполага, че тя е предимно ледена, а не скална“, казва Джонатан Макдауъл, астроном от Центъра по астрофизика „Харвард-Смитсониън“.

Първоначално известен като A11pl3Z, преди да бъде потвърдено, че е с междузвезден произход, обектът не представлява заплаха за Земята, допълва Ричард Мойсъл, ръководител на отдела за планетарна защита в Европейската космическа агенция.

„Той ще прелети дълбоко през Слънчевата система, преминавайки точно в орбитата на Марс, но няма да удари съседната ни планета“, казва той.

Астрономите все още уточняват изчисленията си, но обектът изглежда се приближава с повече от 60 километра в секунда. Това означава, че не е обвързан с орбитата на Слънцето, за разлика от кометите и астероидите, които произхождат от Слънчевата система. Траекторията му също така означава, че той не обикаля около нашата звезда, а идва от междузвездното пространство и отново отлита натам.

„Смятаме, че вероятно тези малки ледени топки се образуват във връзка със звездните системи“, добави Макдауъл. „И след това, когато друга звезда минава покрай тях, тя дърпа ледената топка и я освобождава. Тя се разбягва, скита из галактиката и сега тази просто минава покрай нас.“

Финансираното от НАСА изследване ATLAS на Хавайските острови за пръв път откри обекта във вторник, припомня американският астроном Дейвид Ранкин в социалната медийна платформа Bluesky. След това професионални астрономи и любители от цял свят прегледаха данни от телескопи, проследявайки траекторията му поне до 14 юни.

Понастоящем обектът се оценява като широк около 10 - 20 километра, което го прави най-големия междузвезден пришълец, откриван някога. Но обектът може да е по-малък, ако е изграден от лед, който отразява повече светлина. Той ще става все по-ярък и ще се приближава към Слънцето до края на октомври, а след това все още ще може да се наблюдава (с телескоп) до следващата година.

Това е едва третият случай, в който човечеството открива обект, който навлиза в Слънчевата система от звездите. Първият, наречен Оумуамуа, беше открит през 2017 г. Той беше толкова странен, че поне един виден учен беше убеден, че това е извънземен кораб - въпреки че след това хипотезата беше отхвърлена от по-нататъшни изследвания.

Вторият ни междузвезден посетител, известен като 2I/Borisov, беше забелязан през 2019 г. Марк Норис, астроном от Университета на Централен Ланкашир в Обединеното кралство, заявява, че новият обект изглежда се движи „значително по-бързо от другите два извънслънчеви обекта, които открихме преди това. Понастоящем обектът се намира приблизително на разстоянието от Юпитер до Земята. Норис посочи модел, според който във всеки един момент в Слънчевата система може да има до 10 000 междузвездни обекта, макар че повечето от тях са по-малки от новооткрития обект.

Снимка: Unsplash/Filipp Romano

Виж още: Windows 95 на PlayStation 2 работи толкова добре, колкото сте очаквали (ВИДЕО)