Много от нас израстват и престават да ценят родителите си, особено майките си. Забравяме всичко, което тя е направила и пожертвала за нас. Има дори някои неща, които ни е дала, за които не знаем и за които трябва да ѝ благодарим.
Трябва да благодарите на майка си за повече неща от закуските преди училище и утехата след първото разбито сърце. Защо, ще се запитате? Според ново изследване интелигентността ви идва от майка ви.
Нека разясним науката за тези, които може би са позабравили часовете по билогия. Жените имат ХХ хромозома, а мъжете - XY хромозома. Хромозомата е нещо като твърд диск, който се намира в клетките ни. Тя пренася нашите гени към потомството ни.
Според това проучване интелигентността ни идва директно от тези наистина важни Х хромозоми; и тъй като майките ни имат две от тези, вероятността интелигентността ни да идва от майчината страна е два пъти по-голяма.
Същото проучване показва, че хромозомите XY пък допринасят за физическото развитие на децата ви.
Разбира се, всички тези тестове са проведени върху мишки, но за щастие наученото може да има връзка и с хората. Изследователите идентифицират клетки в шест части на мозъка, които контролират различни когнитивни функции - от хранителните навици до паметта, които съдържат само майчини или бащини гени.
Според Psychology Spot „хората с допълнителна доза майчини гени са развили по-голяма глава и мозък, но са имали малки тела. Обратно, тези с допълнителна доза бащини гени са имали малки мозъци и по-големи тела“.
„Значението на емоционалната връзка за развитието на мозъка бе доказано от изследователи от Вашингтонския университет, които за първи път разкриха, че сигурната връзка и любовта на майката са от решаващо значение за растежа на някои части на мозъка.“
„Тези изследователи са анализирали в продължение на седем години начина, по който майките се отнасят с децата си, и са установили, че когато децата им са подкрепяни емоционално и задоволяват адекватно техните интелектуални и емоционални потребности, на 13-годишна възраст хипокампусът на децата е с 10% по-голям от този на децата на майки, които са били емоционално дистанцирани. Струва си да се спомене, че хипокампусът е област от мозъка, свързана с паметта, ученето и реакцията на стрес.“
Снимка: Unsplash
Виж още: На пустинни планети като тези в „Дюн“ и „Междузвездни войни“ едва ли ще вирее живот