Вече може да се закупи нов тип компютър, който съчетава обикновен хардуер на силициева основа с човешки неврони. CL1, пуснат на пазара на 2 март от базирания в Мелбърн стартъп Cortical Labs, е „първият в света биологичен компютър, който може да се използва с код“, според уебсайта на компанията. Системата с размери на кутия за обувки може да намери приложение в моделирането на заболявания и откриването на лекарства, твърдят представители на компанията.

Вътре в CL1 богат на хранителни вещества бульон захранва човешки неврони, които растат върху силициев чип. Този чип изпраща електрически импулси към и от невроните, за да ги обучи да проявяват желано поведение. Използвайки подобна система, Cortical Labs научи DishBrain (предшественик на CL1) да играе видеоиграта Pong.

„Компонентът на перфузионната верига действа като животоподдържаща система за клетките - той има филтрация за отпадъчните продукти, контрол на температурата, смесване на газове и помпи, които поддържат всичко в циркулация“, казва Брет Каган, главен научен директор на Cortical Labs.

Системата използва само няколко вата енергия и поддържа невроните живи до шест месеца според уебсайта на компанията.

Учените от Cortical Labs все още работят по създаването на система, която да представя точно многото видове и функции на клетките в човешкия мозък с възможно най-малко клетки. Но инструменти като CL1 биха могли да помогнат на изследователите да разработят лечения за заболявания, свързани с мозъка, като изследват как системата се учи и обработва информация.

Тъй като технологията включва човешки неврони, някои учени изразиха етична загриженост във връзка с разработването на „синтетичен биологичен интелект“ като CL1. Въпреки че DishBrain и CL1 са по-малко сложни от човешките мозъци, технологията предизвика дебати около естеството на съзнанието и потенциала на бъдещия синтетичен биологичен интелект да изпитва страдание.

„Точно сега смятам, че това е неоснователна загриженост. Смятам, че би било пропусната възможност да не можем да използваме система, която обещава да лекува опустошителни мозъчни заболявания“, казва пред Австралийската радиотелевизионна корпорация Силвия Веласко, изследовател на стволови клетки в Детския изследователски институт „Мърдок“ в Австралия, която не е участвала в разработването на CL1. „В същото време е важно да оценим и да предвидим потенциалните опасения, които използването на тези модели може да породи.“

Устройствата CL1 ще се продават на дребно за около 35 000 долара всяко и ще станат широко достъпни в края на 2025 г., съобщи New Atlas. Всяко устройство се нуждае от подходящи лабораторни помещения, за да работи правилно, затова Cortical Labs ще предложи и опция за дистанционно изчисление в облака за потребителите, които нямат собствено устройство.

Снимка: Unsplash

Виж още: Apple предупреди iPhone потребителите в 100 държави за опасен код, който краде данни