
Учените са разработили най-широко ефективната противоотрова, създавана някога, и това е голям напредък в лечението на ухапвания от змии. Тя предпазва от някои от най-смъртоносните змии в света, включително черната мамба, кралската кобра и тигровата змия - поне в обещаващи ранни опити с мишки.
Изследването, публикувано в списание Cell, представя противоотрова от следващо поколение, създадена с помощта на антитела от забележителен човешки донор. Тази нова формула съчетава тези мощни антитела с малка молекула инхибитор, което отваря вратата към нещо, което един ден може да се превърне в универсално средство за лечение на ухапвания от отровни змии.
В продължение на повече от век процесът на производство на противоотрова е останал до голяма степен непроменен. Обикновено той включва инжектиране на коне или овце с отрова от един вид, след което се събират антителата, които животните произвеждат. Въпреки че този метод може да работи, той често предизвиква имунни реакции у хората и предпазва само от определени змии от определени региони.
В търсене на по-добро решение учените се натъкват на човек, който е свръхимунизиран към действието на змийските невротоксини.
„В продължение на почти 18 години донорът е претърпял стотици ухапвания и самоимунизации с нарастващи дози от 16 вида много смъртоносни змии, които обикновено биха убили кон“, казва първият автор Джейкъб Гланвил, главен изпълнителен директор на Centivax, Inc.
След като донорът на име Тим Фрийд се съгласява да участва в проучването, изследователите установяват, че като се е излагал на отровата на различни змии в продължение на няколко години, той е създал антитела, които са ефективни срещу няколко змийски невротоксина едновременно.
За да създаде противоотровата, екипът първо създава тестова група с 19 от най-смъртоносните змии от категория 1 и 2 на Световната здравна организация от семейство Елапиди - група, която съдържа приблизително половината от всички отровни видове, включително коралови змии, мамби, кобри, тайпани и краити. След това изследователите изолират целеви антитела от кръвта на донора, които реагират с невротоксини, открити в изследваните видове змии. Едно по едно антителата бяха тествани върху мишки, отровени от всеки вид, включен в панела. По този начин учените могат систематично да създадат коктейл, включващ минимален, но достатъчен брой компоненти, които да направят всички отрови неефективни.
Екипът формулира смес, състояща се от три основни компонента: две антитела, изолирани от донора, и малка молекула. Първото донорско антитяло, наречено LNX-D09, предпазва мишките от смъртоносна доза от цяла отрова от шест от видовете змии, присъстващи в панела. За да подсили допълнително антисерума, екипът добавя малката молекула варепсладиб, известен инхибитор на токсини, която осигурява защита срещу още три вида. Накрая те добавят второ антитяло, изолирано от донора, наречено SNX-B03, което разширява защитата в целия панел.
„Когато стигнахме до 3 компонента, имахме драматично несравним обхват на пълна защита за 13 от 19-те вида и частична защита за останалите, които разгледахме“, казва Гланвил.
След като коктейлът от противоотрова се оказва ефективен при моделите на мишки, екипът се стреми да тества ефикасността му на терен, започвайки с предоставянето на противоотровата на кучета, докарани във ветеринарни клиники заради ухапване от змия в Австралия. По-нататък те искат да разработят противоотрова, насочена към другото голямо семейство змии - усойниците.
Снимка: Unsplash/Glanville et al. / Cell
Виж още: Квантовата симулация показва как реалността може да се срине като пясъчна кула