
Space Nuclear Power Corporation, известна също като SpaceNukes, е обявена за индустриален партньор за разработване на усъвършенстван реактор за ядрено делене за космически кораби с ядрено захранване.
Фирмата ще си сътрудничи с програмата Space Power and Propulsion for Agility, Responsiveness, and Resilience (SPAR), ръководена от Мичиганския университет.
Ядрените ракети имат потенциала да намалят драстично времето за пътуване в космоса. Докато според изчисленията на NASA на традиционен космически кораб с човешки екипаж ще са необходими седем месеца, за да достигне до Марс, ядрен кораб би могъл да достигне до Червената планета за около един месец.
Програмата SPAR има за цел да разработи технологии за ядрено електрическо задвижване за бъдещи космически изследвания. Технологията ще бъде разработена както за военни, така и за граждански приложения.
Технологиите за ядрено електрическо задвижване използват ядрен реактор за захранване на електрическа задвижваща система. Според прессъобщение на SpaceNukes тези системи са 25 пъти по-ефективни от традиционните химически ракети.
Компанията заявява, че една от основните ѝ цели е разработването на космически кораб, който може да „маневрира без съжаление“. Мисиите, използващи традиционните химически ракети, трябва внимателно да планират траекториите си и всяка една тяга на двигателя с изключително внимание. Ефективността на ядрените електрически ракети би позволила много по-голяма свобода в това отношение.
През 2018 г. SpaceNukes завърши теста на реактора с килокалова мощност, използващ технологията на Стърлинг (KRUSTY). Той демонстрира нейната система Kilopower - модулен реактор, предназначен за космически мисии с голяма продължителност.
Новото партньорство между SpaceNukes и Мичиганския университет ще наблюдава разработването на реактор от второ поколение. Новият дизайн ще може да издържа на по-високи работни температури за активната зона на реактора и радиаторите. Това ще позволи значително намаляване на общата маса на задвижващия блок.
SpaceNukes твърди, че е единствената американска компания, която е проектирала, построила и тествала нова концепция за ядрен реактор през последните 50 години. Реакторът от следващо поколение на компанията ще пренесе нещата на следващо ниво. Намалената му обща маса ще позволи по-лесно интегриране, подобрена маневреност и възможности за бързо разгръщане.
SpaceNukes обаче не е единствената компания, която разработва технологии за ядрено електрическо задвижване. Фирмата, основана от бившия астронавт на NASA Франклин Чанг Диас, Ad Astra Rocket Company, също разработва ядрен електрически двигател, наречен VASIMR.
Снимка: Unsplash
Виж още: Ново антигравитационно устройство открехва вратата за следващата стъпка в изследването на Космоса