Това е второто устройство от семейството на Huawei Pura 70, което достига до мен. Наскоро имах възможността да направя ревю на Ultra модела и това сега ме кара да разглеждам базовия вариант през перспективата на „заслужава ли си“. Когато си видял най-доброто, е трудно да се развълнуваш от по-малко, затова трябва да е постигнат много добър баланс между цената и качеството. Вижте как се справи Pura 70 в това отношение.
Смартфонът се предлага в два цвята – бял и черен. Както се вижда от снимките, падна ми се белият цвят и трябва да кажа, че матираното стъкло на гърба стои чудесно. Липсата на допълнителни шарки и елементи, както и свойството да отразява придават на гърба една изтънченост и чистота, която перфектно олицетворява и представите за белия цвят като цяло. Рефлективните алуминиеви рамки допълват цялостната визия, като добавят контраст и усещане за надеждност.
Макар че не бих определил Huawei Pura 70 като малък телефон, той пасва добре в ръката и работата с него не би трябвало да затруднява дори хората с по-малки ръце. В комплекта е включен прозрачен пластмасов кейс, който е осезаемо по-добър от стандартните силиконови протектори за гръб както от естетическа гледна точка, така и откъм комфорт. Наличен е IP68 сертификат, което означава, че устройството е устойчиво на прах и пълно потапяне във вода до 1.5 метра за 30 минути.
Дисплеят е LTPO OLED с размер от 6.6 инча и резолюция от 1256х2760 пиксела. Скоростта на опресняване достига 120 Hz и се поддържа възпроизвеждане на HDR съдържание, което е страхотна новина, ако обичате да гледате филми и сериали на телефона си. Това е и единственият представител на Pura 70 серията, който не предлага екран със заоблени ръбове. Не мисля че това е нещо негативно, а по-скоро въпрос на предпочитание.
Екранът е защитен от Kunlun Glass 2 на Huawei. Лабораторните изследвания на китайския производител показват, че това издание е два пъти по-здраво от първата генерация. За допълнителна защита върху него бива поставяно фабрично защитно фолио, което предпазва от надраскване.
Huawei Pura 70 използва чипсет Kirin 9000S1, който предлага флагманско представяне, особено като добавим и наличните 12 GB RAM към уравнението. Вътрешното пространство за съхранение е 256 GB, което би следвало да е напълно достатъчно за повечето хора.
Операционната система е EMUI 14.2, базирана на Android, и може би тук някои от вас ще си зададат въпроса: „Работят ли приложенията на Google?“. Отговорът е да, при това повече от добре. Има два основни начина, по които може да ги използвате.
Първият е да влезете в AppGallery и да напишете името на приложението, което ви трябва. Да кажем, че сте избрали Gmail, понеже е едно от най-важните, когато става дума за работа. Когато натиснете бутона „инсталирай“, ще се появи ето това съобщение:
microG е напълно безопасно приложение, разработено от трета страна, което представлява open-source софтуер. С негова помощ апликациите на Google работят безпроблемно на телефона и дори може да влизате с профила си в тях. Иснталира се само веднъж, при първото сваляне на такова приложение, и след това си работи автоматично при всяко следващо.
Макар че може да откриете повечето приложения направо в AppGallery, ако държите да изтеглите GooglePlay, също може да го направите от онлайн магазина на Huawei. Разликата е, че когато натиснете бутона за инсталация, ще бъдете отведени в ето тази страница.
GBox също работи с microG и там ще откриете останалите Google предложения. След като завършите процеса на инсталиране (общо взето, се натиска „напред“ пет пъти), ето така изглежда самото приложение и вече може да използвате PlayStore както на всеки друг смартфон.
Тройната камера конфигурация на гърба е поместена в така наречения Fashion Forward Symbol, който представлява триъгълник, изпълняващ ролята и на стрелка, сочеща напред. Основната Ultra Lightning камера е 50MP и е оптично стабилизирана. Сензорът ѝ е с размер цели 1/1.3 инча, а регулируемата ѝ бленда оперира в диапазона F1.4–F4.0.
12 MP перископната телефото камера също е с OIS и предлага 5х оптично приближаване и до 50х електронно. Третият обектив е 13MP ултраширокоъгълен и отговаря за снимките с по-широка перспектива.
13 MP е резолюцията и на предната камера, която може да прави HDR селфита (с по-наситени цветове). Максималното качество при видеозаснемане както с нея, така и с основната конфигурация е 4K при 30 кадъра в секунда.
Кадрите, заснети през деня, са много добри при всички предварително зададени стопове в камерата (Wide, 1x, 2x, 5x, 10x). Цветовете са реалистични, същевременно изпъкват, когато има контраст и голяма част от детайлите се запазват дори при десеткратно приближаване.
При ултраширокоъгълните нощни снимки се появява червеникав шум в ъглите, когато в снимката присъства небето. Добрата новина е, че може да се изчисти с минимални усилия, ако ръчно обработите кадъра, но вярвам и че от Huawei сами ще се погрижат за това с бъдещ софтуерен ъпдейт. Като изключим това, снимките са с богати детайли и добър динамичен обхват.
Бях много любопитен относно макрорежима, защото този на Pura 70 Ultra е най-добрият, който в момента може да получите от смартфон. Очаквано тук не е на същото ниво, но бих го определил като повече от конкурентен спрямо наблюденията ми върху други брандове.
Батерията е с капацитет от 4900 mAh, което, като добавим и софтуерната оптимизация на изразходването ѝ, спокойно може да издържи едно денонощие. За зареждането ѝ са налични две опции – с кабел и скорост от 66 W и безжично със скорост от 50 W. Нейният заряд може да се прехвърля на други смартфони и периферни устройства безжично (7.5 W) или като се осъществи кабелна връзка между тях (5 W).
Връщайки се за момент към аналога, който направих в началото с Pura 70 Ultra, не ми направи голямо впечатление разликата в ежедневната употреба между 12 GB и 16 GB RAM или тази между 66 W и 100 W скорост на зареждане. Направени са правилните промени, така че да се запази най-доброто от изживяването, дизайна и всичко останало, докато цената осезаемо се понижава. Най-просто казано, Huawei Pura 70 Ultra е по-добрият смартфон, но Huawei Pura 70 е по-добрата сделка.
Вижте още: HUAWEI Pura 70 Ultra – нови стандарти в мобилната фотография (РЕВЮ)