Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

За първи път от много време насам хващам таблет и си казвам: „Бих използвал това устройство ежедневно!“. Истината е, че откакто дисплеите на телефоните започнаха масово да са с над 6-инчов диаметър, пазарът на таблетите понесе тежък удар. Най-голямото им предимство бе до голяма степен неутрализирано, затова и те трябваше да пораснат. Много от тях увеличиха теглото и обема си, което ги направи по-неудобни за разнасяне навсякъде. В днешно време повечето хора ги държат вкъщи и оттам работят с тях, но у дома имаме монитори и телевизори – устройства с още по-големи екрани. Днес ще поговорим за един таблет, който успява да отстои своето в тази среда.


Изящно тънък

Още с отварянето на кутията първото нещо, което ще ви направи впечатление за Lenovo Tab P12 Pro, е неговият тънък профил – едва 5.6 мм. Теглото му е 565 грама, но честно казано, се усеща като перце в ръката. Когато светнете екранът, поради тънките рамки има вероятност той да ви се стори наистина огромен. Не че 12.6 инча са малко, но имах усещането, че работя с монитор на настолен компютър. Всъщност Lenovo предлагат специален калъф за този модел, наречен Folio Case. Освен че предпазва таблета, му позволява да стои самостойно, така че да го сложите на маса или бюро и да гледате любимото си шоу. В дизайна му е предвидено и отделение за стилус, който идва в комплект с таблета, но за него малко по-късно. Има сензор за разпознаване на пръстови отпечатъци, вграден в бутона за включване/изключване, който работи безотказно.

Нека се върнем към дисплея. Става дума за AMOLED панел с резолюция 1600x2560, който се опреснява с до 120 Hz. Поддържа HDR10+ и Dolby Vision, което го прави перфектен за Netflix, HBO Max и всяка друга стрийминг платформа. Размерът, качеството на картината и бързата работа с интерфейса са достатъчни, за да го предпочета дори пред телевизора понякога. Повечето пъти го използвах и без слушалки, защото звукът от четирите стереоговорителя, тунинговани от JBL, не беше никак лош. Макар че не съм имал възможност да го тествам в такава среда, определено мисля, че при дълъг полет също бих го взел с мен, за да наваксам с любимите сериали.

Относно стилуса, каквото и да си говорим, най-полезен ще е за художници и архитекти, но това не значи, че средностатистическият човек няма го използва. Например аз го използвах през по-голямата част от тестването, защото по-този начин не остават пръстови отпечатъци по дисплея. На няколко пъти ми се случи да си пиша и бележки с него, защото размерът на Tab P12 Pro не предразполага към дълго използване на клавиатурата, понеже трудно се достига до централно разположените клавиши, ако опитате да пишете на него като на хоризонтално завъртян смартфон. Ако държите да го използвате така, най-лесното решение е да си изтеглите клавиатура, която се разделя на две части, разположени в долните два ъгъла на екрана. Друг вариант е да го комбинирате със специално проектираната за него клавиатура на Lenovo, като така ще получите изживяване, подобно на това с лаптоп.


Безупречно представяне

Таблетът оперира с Android 11, а тестовата бройка беше версията с 6 GB RAM и 128 GB вътрешно пространство за съхранение. Не срещнах никакви проблеми с нито едно приложение, всичко върви гладко, особено със 120 Hz скорост на опресняване. Смятам, че гореспоменатите стойности са напълно достатъчни, понеже говорим за таблет, но ако искате още по-впечатляващо представяне, налична е версия с 8 GB RAM и 256 GB ROM. Ако и това не стигне, може да увеличите капацитета на хранилището посредством microSDXC карта. Процесорът е седемнанометровият Snapdragon 870 5G, което е висок клас за таблет. Със сигурност неговото присъствие в конфигурацията също допринася за безпроблемното представяне.

В горния десен ъгъл на задния панел се намира основната 13 MP камера и допълнителна 5 MP за ултраширокоъгълни снимки. Нито една от тях не е оптично стабилизирана, но все пак резултатите са сравнително добри. Камерите никога не са били приоритет за таблетите, но е хубаво, че ги има, защото не знаеш кога ще ти потрябват. Добрата новина е, че могат да заснемат 4K видео, което след това да обработите с помощта на Tab P12 Pro. От опит мога да потвърдя, че разликата откъм удобство и качество на работа спрямо смартфон е осезаема. По-големият екран предразполага към забелязване на повече детайли, а със стилуса се работи по-прецизно, отколкото с пръст. Предната камера е 8 MP и най-много полза може да извлечете от нея, ако я използвате за видеоразговори. Има и втори 8MP IR TOF сензор, но той служи единствено за да разпознае лицето ви и да отключи таблета.

Батерията е 10200 mAh и Lenovo оценяват издръжливостта ѝ на 14.6 часа гледане на видеа и 10.7 часа сърфиране в интернет. Не съм засичал с точност, но бих казал, че тези числа са реалистични, понеже ми се наложи да заредя таблета чак на третия ден, и то при оставащи десетина процента. Естествено, тези стойности ще варират спрямо употребата, но съм доволен от живота на батерията. Зареждането се извършва със скорост до 45 W, но в кутията ще откриете 30 W зарядно. Запълването на този капацитет си отнема време, имайте това предвид и ако желаете да ускорите процеса, използвайте по-бързо зарядно. В случай че ползвате таблета само у дома, това няма да е никаква пречка. Може просто да го оставите на зарядно преди излизане и когато се върнете, ще е готов за работа.


Мултифункционална машина

Lenovo Tab P12 Pro е един от най-добрите таблети, които съм тествал. Екранът е зашеметяващ и работата с него е истинско удоволствие. Голям фен съм и на това, че Lenovo Precision Pen 3 е част от комплекта. Макар през повечето време да ми беше най-полезен в домашни условия, когато бъде комбиниран със защитния кейс, мога спокойно да го сложа в раницата си и да го взема с мен през деня. Ако си търсите таблет, заслужава си да хвърлите един поглед на този.

 

Вижте още: IdeaPad 5 Pro Gen 6 (16, Intel) – тънък, лек и мощен – поредният бестселър лаптоп от Lenovo (РЕВЮ)