Спомняте ли си краткия период в развитието на модерните смартфони, когато металните модели завладяха пазара с уникалния си външен вид? Те бяха символ на стил, издръжливост и иновации, които промениха ежедневието ни. Xiaomi 14T Pro възражда този дух с елегантния си титаниев цвят, който му придава не само луксозен, но и изключително издръжлив вид. Въпреки класическата естетика, смартфонът включва всички новаторски технологии на 2024 г., за да отговори на съвременните нужди на потребителите. Ето какво трябва да знаете за него!
Xiaomi 14T Pro се отличава с изчистен дизайн, който е вдъхновен от минималистичната естетика. Устройството е изработено с внимание към детайла, като корпусът комбинира стъкло и метал, за да предложи премиум усещане. Рамката му е изработена от високоякостна алуминиева сплав 6M13, която подобрява твърдостта ѝ със 116%, а цялостната устойчивост на устройството е с 39% по-добра благодарение на нея. Устройството не просто изглежда добре, но и се усеща много добре в ръката – не е твърде голям, нито прекалено малък, а теглото му придава усещане за солидност, без да се чувства излишна тежест.
93.3% от предната част на смартфона е покрита от 6.67-инчов AMOLED дисплей, който поддържа 1.5K резолюция и осигурява кристално ясни изображения с дълбоки цветове и контраст. Този екран е една от водещите характеристики на модела, тъй като благодарение на HDR10+ и Dolby Vision стандартите, в съчетание с честота на опресняване от 144Hz предлага плавни и детайлни изображения при гейминг или гледане на филми. Има и защита Corning Gorilla Glass, което го прави по-устойчив на надрасквания и удари, а сертификатите Low Blue Light, Circadian Friendly и Flicker Free от TUV Rheinland гарантират, че очите ни няма да се изморят дори при по-продължителна употреба.
Под капака на Xiaomi 14T Pro се крие Dimensity 9300+ чипсет и трябва да отбележа, че Mediatek успяха да напреднат толкова много през последните години, че този процесор постигна по-добър резултат от Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 в Geekbench 6. Оставям резултатите тук, за да може всеки сам да ги сравни с останалите устройства в сайта на Geekbench.
Има значителни подобрения по отношение на производителността и енергийната ефективност в сравнение с предишните поколения. Процесорът е базиран на 4-нанометрова технология и включва осем ядра, които осигуряват отлична производителност при многозадачност и взискателни игри.
Това е затвърдено и от представянето в тестовете на 3Dmark, където стандартният Wild Life беше превъртян.
Резултатът, постигнат в Wild Life Extreme варианта, който е създаден за по-способни смартфони, е по-добър от тези на 84% от останалите тествани устройства.
До голяма степен това се дължи и на наличието на 12 GB RAM памет. Версията, която тествах, беше с 1 TB хранилище, което също е важно за представянето, защото, ако свободното пространство е на прага да бъде запълнено, това значително ще понижи нивото, с което оперира устройството.
Това е и първото устройство на компанията, в което е инкорпорирана системата 3D IceLoop на Xiaomi. Тя не само разделя парите и течността, но и включва специално проектирана 3D издутина за процесора, като така съществено подобрява разсейването на топлината и му помага да оперира безупречно за максимално дълъг период от време.
Операционната система е Android 14, покрит от HyperOS интерфейс, за който Xiaomi имат големи планове, които включват интеграцията му в устройствата си за умен дом и дори автомобилите на компанията. Виртуалният асистент е новият Google Gemini, който може да взаимодейства с приложения, да разбира контекста на снимки или генерално показаното на екрана и естествено, притежава всички останали умения, които очакваме от един асистент.
След като си заговорихме за AI, тук е моментът да спомена, че Xiaomi 14T не отстъпва на конкуренцията и в това отношение. Налични са популярната функция Circle to Search, преводи в реално време при телефонни разговори, онлайн срещи, както и лице в лице, интелигентни бележки, записи и субтитриране.
Налични са три камери на гърба, всяка от които разработена в партньорство с Leica – 50 MP основен сензор с оптична стабилизация (OIS), 50 MP телефото обектив, предлагащ 2.6х оптично приближаване, и 12 MP камера за улавяне на ултраширокоъгълни снимки. В името на симетрията е добавена и четвърта повдигната платформа, в която е поместена светкавицата. Предната камера е 32 MP, като е предлага по-широко зрително поле, за да може да обхваща повече обекти, а видеозаснемането достига 8K резолюция при 30 fps.
Прави впечатление, че в камера апликацията имаме два налични Leica режима на заснемане – Leica Authentic и Leica Vibrant. Първият предлага малко по-студени и тъмни нюанси с лек винетен ефект, докато вторият е по-ярък, с по-пъстри и наситени цветове. От моя опит мисля, че единият пасва по-добре при едни ситуации, а другия при различни, затова винаги правих по две снимки (една с всеки), за да мога да покажа нагледно какво имам предвид.
Основната камера използва Light Fusion 900 сензор за изображения на Xiaomi с размер на 1/1.31". Притежава впечатляващ висок динамичен диапазон от 13.5EV и собствена дълбочина на цветовете от 14 бита, което му позволява да улови безпрецедентни детайли с всички светлосенки. При тези два кадъра лесно се забелязва разликата между двата режима по цвета на тревата, което променя изцяло и температурата на кадъра.
Оптичният обектив Leica Summilux с голяма апертура улавя красиви детайли при слаба осветеност, но и предлага изключително възпроизвеждане на цветове, контраст и резолюция. Тук и двата кадъра са заснети с петкратно приближаване. Поради наличието на предостатъчно светлина разликите между Leica Authentic и Leica Vibrant се изразяват основно в по-дълбоките сенки на първия.
Както вече споменах, наличен е голям основен сензор, което означава, че той може да улавя повече светлина. Следващите кадри са чудесен пример за ситуация, в която Leica Authentic режимът изглежда една идея по-добре, защото повече се вписва в тъмната сцена.
Нощната фотография е един от акцентите при Xiaomi 14T Pro, като дори слоганът, който описва модела в официалния сайт, е свързан с нея – Master light, capture night. Друг ефективен метод да изпробваме фотографските възможности на даден апарат в нощни условия е, като го насочим право срещу светлинен източник, за да видим как ще обработи него, тъмния фон и всичко между тях. Тук ролите се обърнаха и мисля, че Leica Vibrant режимът успя да направи по-добрата снимка, понеже „светна“ и по-тъмните части на кадъра.
Смартфонът поддържа филмов режим, който по подразбиране използва най-разпространеното при филмите съотношение от 2.39:1, предлагайки кинематографичен ефект на замъгляване. С Master Cinema режима могат да се заснемат динамични 10-битови видеа в Rec. 2020, които предлагат живи детайли и HDR изображения, имитиращи човешкото зрение.
Ето че достигнахме и до батерията, където ни очаква нова порция впечатляващи числа. 5000 mAh капацитет, 120 W скорост на зареждане с кабел и 50 W безжично зареждане. Изумително е, че в толкова тънък корпус и генерално смартфон със средни размери, е побрана толкова голяма батерия. Присъствието ѝ се усеща в издръжливостта, като успях без проблем да постигна поне един ден (24 часа) между отделните заряди, независимо за какво използвах устройството.
Бързото зареждане е дори по-голямо предимство, защото рано или късно ще трябва да го използваме. С безжично зарядно, поддържащо споменатите ватове, са необходими около 45 минути за заряд от 0% до 100%. Когато използваме кабел, този времеви пояс намалява повече от двойно и възвръщаме цялата енергия за под 20 минути.
Истината е, че ми е трудно да определя за кого е този телефон просто защото си представям, че би свършил отлична работа почти на всеки. Има всички необходими аспекти, така че да покрие широк набор от потребителски изисквания. Може би единствено минималистичният стил остава като субективен критерий, но ако харесвате визията на Xiaomi 14T, едва ли ще бъдете разочаровани и от това, което се крие зад нея.
Вижте още: Умният пръстен на Xiaomi ще се настройва според дебелината на пръста ви