В нашите представи роботите се явяват едни от най-сложните механизми. Ето, че обаче те може да бъдат и далеч по-прости като замисъл и "анатомия". Един учен - името му е Аарон Охта, заедно със свои колеги от  Хавайският Университет е разработил нов метод за производство на роботи практически от нищото. Става въпрос за микроскопични въздушни мехурчета, които се контролират от лазер, и които не само може да се движат в дадена посока, но и да изпълняват различни задачи относно задвижването на микроскопични обекти.

Въздушните мехурчета се поставят в микроскопична клетка с максимален диаметър от 0,6 мм. След това през сфера се пропуска лазерен лъч, от който стената на камерата се загрява. В нея има солен разтвор, в който плуват мехурчетата въздух, задвижвани от по-хладните зони около обхвата на лазера. Следователно, променяйки посоката му микроскопичните мехурчета също променят своето движение, следвайки пътя на лазерния лъч. На приложеното видео се вижда, как с тяхна помощ може да бъдат манипулирани различни микрообекти.


В момента южноамериканските физици изследват възможността за производство на сложни микроскопични структури с помощта на мехурчетата. Те може да се окажат много полезни при изработването на малки компоненти за печатните платки, за движението на живи клетки при лабораторни изследвания и дори за изграждане на изкуствени органи.

 

 

 

Тагове: