Кое е най-скъпото нещо в нашия свят? Ако говорим за материални неща, разбира се... Можете да бъдете сигурни, това не са златото и платината. Макар и да ги пресмятат в тройунции, цената за грам от тези скъпоценни метали не е чак толкова висока - златото е приблизително $32 за 14 карата, платината $53. Можете да намерите най-различни скъпи предмети или бижута, но тяхната стойност е по-скоро заради вложеното изкуство или история. Затова сега ви предлагаме един по-странен списък: с най-скъпите химични елементи, вещества и съединения и тяхната цена в грамове.

 


Плутоний - $4000

Както е известно, човечеството в момента е силно зависимо от този радиоактивен метал. Именно той е виновен за отоплението и осветлението у дома, както и за изстрелването на ракетите в Космоса. Освен за гориво в атомните реактори и в качеството на енергиен източник за космическите апарати, за съжаление плутоният се използва широко и при производството на ядрено оръжие. Получаването на плутониий от урановата руда е доста трудоемко и продължително занимание.

Солирис - $17 000

Това е най-скъпото лекарство на Земята, което лекува онези, които страдат от рядкото имунно заболяване - пароксизмална нощна хемоглобинурия (разрушаване на червените кръвни телца по време на сън). Разбира се, не се продава на грамове - курсът на лечение за година струва $409 500. И въпреки че на света има само няколко десетки хиляди човека с това заболяване, доходът на фармацевтичната компания Alexion Pharmaceutical за първата година е бил над $300 милиона.

 

Тритий - $30 000

Радиоактивният свръхтежък водород е изключително популярен в комерсиална насока - с него се покриват стрелките на ръчните часовници и други прибори или се поставя в херметично затворени ключодържатели, за да светят в тъмното в продължение на години. Популярен е напоследък в т.нар. вечни батерии, както и в оръжейната промишленост - поставя се в средата на мерниците.

 

LSD - около

                                                           $30 000

Диетиламид лизергинова киселина, известна повече като LSD - психотропният наркотик, синтезиран на 16 ноември 1938 г. от химика Алберт Хофман, който отправя човека в разноцветно „пътешествие". Експериментите с „разширяването" на съзнанието са били много популярни по времето на хипи движенията, както и в тайните експерименти на ЦРУ.

 

Диамант - ~ $42 000

Най-добрият приятел на жената, диамантът - това е най-твърдото вещество на Земята и е в толкова разновидности и оттенъци, че цената му е доста трудна за определяне. Разбира се, скъпоценните камъни не се измерват в грамове, а в карати (0,2 г). Средната цена на карат прозрачен диамант е около $8000, синият е по-скъп - около $9500, а жълтите и розовите са по-евтини, приблизително $6000.

 

Калифорний - $60 000

Още един радиоактивен изотоп, получен по изкуствен път през 1950 година в Университета Калифорния. За разлика от плутония, от който се получава, калифорний се използва изцяло за мирни цели, дори хуманни, такива като лъчетерапията на различни тумори, както и в експериментите с делене на ядрата.

 

Америций - $140 000

Още един трансплутониев метал с много продължителен период на полуразпад, който може да достигне до 8000 години. Металът е много полезен - апаратури с америций-241 се използват за снемане на електростатичните заряди от пластмаси, синтетични ленти и хартия. Може да се намери и в някои димни детектори (~0,26 микрограма на детектор).

 

Реголит - $442 500 (за 0,6 г)

Реголит - слой от рехав хетерогенен материал, покриващ твърдите скали, но най-често се използва като име на слоя прах и дребни камъчета, покриващ Луната и другите планети без атмосфера. Реголитът се състои от илменит, оливи, анортит, пироксен - всичко това може да се намери и на Земята. Но през 1993 година на аукцион, организиран от Сотби, са били продадени 3 лунни камъчета с общо тегло 0,6 г, донесени на нашата планета от руските изследователски мисии, като цената им е била $442 500.

 

Графен - $100 милиона (за кв.см)

Изобретението с автор Константин Новоселов трудно може да се измери в грамове, защото практически няма тегло. Така че необходимо е да се говори за сантиметри. Графенът е единичен равнинен лист от sp²-свързани въглеродни атоми, като двумерната модификация на въглерода е милиони пъти по-тънка от човешкия косъм. На базата на графен може да се направи т.нар. балистичен транзистор, графенът може да се използва и за получаване на презареждаеми източници на ток, както и за изготвянето на светодиоди.

 

Антиматерия - 

$62 трилиона

В обикновеното вещество малката отрицателна частица се върти около положително зареденото тежко ядро (електрон около протон). А в антивеществото е обратното - положителната частица (позитрон) се върти около тежката отрицателна частица (антипротон например). При сблъсък на антиматерия с обикновена се получава обичайна анихилация на протона и антипротона и електрона с позитрона, при което се образуват гама-фотони. Антиматерията в момента е все още в етап на изучаване, като не може да става дума и за нищожни взривове, тъй като засега е невъзможно да се създаде буферна зона, където да се срещнат материята и антиматерията. Но в момента, в който това се случи, те ще може да кажат как се е появила Вселената. На 8 май 2011 г. екип от CERN успя да улови и задържи атоми антиводород в продължение на цели 1000 секунди - това са близо 17 минути и 10 000 пъти по-дълго, отколкото е било във всички експерименти досега. Накрая рекордно задържалата се на този свят антиматерия изчезнала с проблясъци, частица по частица. Ако някога успеем да съберем и задържим 1 г антиматерия, то цената и би възлизала на приблизително на $62 трилиона.