Физици от САЩ и Канада успяха да докажат, че при сблъсък на елементарни частици могат да се образуват микроскопични черни дупки. Статия по темата вече е публикувана в сп. Physical Review Letters, а кратко описание има и в ScienceNOW.

За всяко сферично тяло с фиксирана маса може да бъде определен т.нар. „радиус на Шварцшилд“ и ако радиусът на обекта е по-малък от този показател, се образува черна дупка. Тя от своя страна представлява тяло с толкова мощно гравитационно поле, че никаква материя или дори светлината не могат да я напуснат. За Земята този радиус например е 8.84 мм.

Още в началото на 70-те години на миналия век учените са предполагали, че при сблъсък на елементарни частици с голяма енергия биха могли да възникнат ефекти, водещи до свиването на масата под радиуса на Шварцшилд. В рамките на новото изследване специалистите са моделирали сблъсъци между две частици и са установили, че образуването на черни дупки действително е възможно.

Все пак те подчертават, че вероятността подобни обекти да се появят при работата на ускорителя LHC (Large Hadron Collider – Голям адронен колайдер), който се намира под гр. Женева, е изключително малка. Причината е, че според тях енергиите, с които се сблъскват частици в гигантския експериментален комплекс, са многократно по-малки от необходимите за формиране на такива опасни обекти.

Единственият вариант за появяването на черни дупки в подобни експериментални условия, според екипа от САЩ и Канада, е във Вселената да има повече от три пространствени измерения. Дори и в този случай обаче подобни гравитационни аномалии не биха съществували дълго.

Припомняме, че възникването в Големия адронен колайдер на черна дупка, която би могла да погълне Земята, се превърна в един от най-популярните страхове от апокалипсис през последните две години и дори стана причина за съдебно дело срещу Европейския институт CERN, който управлява проекта. Все пак четири независими групи от водещи светила на физиката публикуваха доклади, които опровергават подобна опасност.

Тагове: