Иглокожите след раждането си дрейфуват по течението в морската вода и стават лесна плячка на изгладнелите риби. Когато навършат шест седмици, стават по-тежки и се установяват на дъното, където пак не е съвсем безопасно за тях.
Биолозите поставили няколко морски таралежа във вода, в която била разтворена слуз от хищни риби. Съвсем неочаквано ежовете за около 24 часа сами се клонирали. Първо се появил зародиш, който се отделил от родителя. От него се развил напълно идентичен нов клонинг, но умален около два пъти спрямо оригинала.
Групата морски таралежи, които били поставени в безопасна вода, не се клонирали. Пълното копиране е разпространено сред иглокожите, но преди се е наблюдавало само за подобряване на условията за живот. В този случай учените предполагат, че клонирането става по две причини. Първата е, че по този начин генетичната информация на таралежа оцелява, дори ако един от двата екземпляра бъде изяден. Втората е, че по-малките размери на копието намаляват и шансовете да бъде открит и унищожен от градни риби.
Коментари (0)