Необяснимо е как две частици на огромни разстояния си взаимодействат, без да обменят информация. Този феномен, известен под шеговитото название от Айнщайн „призрачно действие на разстояние“, е в основата на квантовата физика и е една от причините тази наука да е толкова трудна за напредък и проумяване.
Екип физици от Университета в Бон са решили да разглеждат само една частица, без да търсят множество и отношенията в него. За целта хващат един цезиев атом с лазери и го „разхождат“ напред-назад. Така тестват неравенството на Легет-Гарг – измерват положението на атома в дадена точка от времето, без да го наблюдават. Учените просто гледали къде не е атомът и така установявали къде е.
Всичко изглежда доста просто и се оказва прекалено просто – заключенията им са, че атомът трябва да бъде считан за съществуващ на две места едновременно. Какво в крайна сметка са постигнали учените от Бон? Поставили са малко по-ясна линия между квантовите обекти и рационалните, стъпка по-близо сме до откритието на граничната точка – обект, който подлежи едновременно на законите на физиката и на квантовата механика.