Океанологът Магнус Уолбърг от университета Южна Дания в Одензе и неговите колеги, изучвайки поведението на група кашалоти, обитаващи района на Азорските острови, са прослушали „разговорите“ им и са открили, че китовете не общуват с цялата група, както се смяташе досега, а водят диалози.
У всеки кашалот, както обясняват учените, е налице индивидуален набор от фрази, с които той се обръща към другите „особи“ в групата. Някои кашалоти са мълчаливи, но не всички. Един от групата се е оказал необичайно разговорчив – неговите сигнали са съставяли 1/3 от всички записи, направени от океанолозите.
Кашалотите съставят „фрази“ от последователни серии къси и дълги прищраквания – системата наподобява Морзовата азбука. Учените са определили повече от 20 фрази, състоящи се от 5 щраквания и повече. Значението на сигналите засега не е ясно, но учените предполагат, че комбинацията от щракащи звуци означава направление на движението, издигане към повърхността или спускане към дълбините, както и сигнали за откриване на храна и търсене на партньори.
Специалистите са обърнали особено внимание на „разговорчивия“ кит – 9-метров исполин с неопределен пол. Според учените това е самката – водач на групата, като с помощта на езика тя предава различни команди на останалите.