Изследователи от Масачузетския технологичен институт създадоха нанокърпа, която може ефективно да пречиства водата от нефт и други въглеводородни замърсявания.

В статия, публикувана в списание Nature Nanotechnology, учените съобщават, че са разработили рогозка, изтъкана от нановлакна, която може да абсорбира количество нефт, 20 пъти по-голямо от собственото й тегло.
Извлеченият от водата петрол е годен за използване, а самата рогозка може да се използва многократно.

Можем да създадем хартия от мрежа от преплетени влакна, която може избирателно да абсорбира от водата хидрофобни течности с качества, близки до тези на нефта, заяви водещият научния екип Франческо Стелачи.

От началото на това десетилетие в Световния океан са попаднали около 200 000 тона нефт, отбелязва агенция Новости.

Освен борбата с нефтените замърсявания нанохартията може да служи и за филтриране и очистване на вода, допълва неговата колежка Джин Конг.
Тя отбелязва, че производството на нанокърпата е евтино, тъй като нановлакната, от които е изтъкана, може да произвеждат в по-големи количества, отколкото другите наноматериали.

Стелачи пояснява, че използваните в момента материали за абсорбиране на нефта, са по-малко ефективни, тъй като заедно със замърсителите те всмукват и вода. Новият нанопарцал е напълно непроницаем за водата.
Материалът ни може да престои във водата месец или два и той ще остане сух. Но ако водата съдържа замърсяващи хидрофобни вещества, те ще бъдат абсорбирани, твърди Стелачи.

Нановлакната, направени от съединение на мангана, са устойчиви на високи температури. Благодарение на това, абсорбираният нефт може да се отдели при нагряване до температура, по-висока от температурата му на кипене.

Системата работи благодарение на две ключови свойства. Първо, нановлакната, образуващи рогозката, имат множество малки пори с големи капилярни свойства, което им позволява добре да абсорбират течности.
Второ, водоотблъскващото покритие не позволява на водата да проникне през мембраната, но пропуска хидрофобните маслени течности като нефта.

Нанорогозката се произвежда по същата технология, както и обикновената хартия. Направихме суспензия от нановлакна, същата, каквато е суспензията от целулоза, изсушихме я, и получихме желания резултат, обясни Стелачи.

Тагове: